wtorek, 14 sierpnia 2012

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny

                                                                  żródło zdjęcia : www.brewiarz.pl

    W dniu 15 sierpnia obchodzimy Święto Wniebowzięcia Maryi Panny ,znane też pod nazwą Matki Boskiej Zielnej lub to już mniej znane  Matki Boskiej Znakomitej w Kongo jak donoszą mi internetowe wieści i Matki Boskiej Korzennej w Czechach, w Niemczech - Matki Boskiej Żytniej lub Kwietnej. Jak widać wszystkie nazwy no może poza tą w Kongo,kojarzą się z kwiatami, ziołami ,wonnymi przyprawami czy nawet ewidentnie ze zbożem,nic w tym dziwnego. Istnieje też nazwa o której zapomniałam Dzień Matki Boskiej Dożynkowej a to stąd  iż zgodnie z kalendarzem rolniczym 15 sierpnia jak mawia nawet stare przysłowie :

   "Na wniebowzęcie pokończone żęcie

    i w dniu tym  święci się plony . Tyle nasza obrzędowość ludowa.

zdjęcie znalezione w internecie
W Kościele Katolickim obchodzimy to święto od około V wieku, dogmat o wniebowzięciu ogłosił Papież Pius XII w  konstytucji apostolskiej "Munifcentissimus Deus".

W Kościele Wschodnim  święto to znane jest jako Zaśnięcie Najświętszej Maryi Panny świętuje się je w dniu 28 sierpnia  i tak też jest to wydarzenie przedstawiane, w otoczeniu apostołów Maryja zasypia, znalazłam też informację iż w kościele wschodnim nazwa ta po dziś dzień brzmi Zaśnięcie Najświętszej Bogurodzicy.


         
       
                                                              żródło zdjęcia


 "Różaniec,ratunek dla świata"
        Antonio A.Borelli
  Instytut im.Ks. Piotra Skargi 
żródło: lubimyczytać.pl
          Kraków 2007                      

       Z okładki:
      "  W Polsce niemal każdy słyszał o modlitwie różańcowej.Jednak ile osób tak naprawdę zna wielką moc tego wspaniałego daru z nieba? Raczej niewiele.Trzeba to zmienić.Z pomocą przychodzi nam książka autorstwa Antonia Borellego Różaniec - ratunek dla świata" ,która w przystępny ,ale wyczerpujący sposób przedstawia nam to wspaniałe narzędzie walki z wszelkim zagrażającym nam złem."
 
   Ta skromna objętościowo książka zadziwia bogactwem treści. Od podstaw wiary,zasad panujących w KK,przez historię różńca, godne jego odmawianie  do obietnic i   ostrzeżeń jakie daje nam Maryja. Bardzo lubię tę ksiązkę, za każdym razem kiedy do niej wracam widzę jak mało nadal wiem i ile jeszcze nauczyć się muszę.
 
    
   _________________________________________________________
             
   Na marginesie: nie mam pojęcia dlaczego jedna notatka ( już po raz kolejny) zapisała mi się ;-) różną wielkością czcionki :-(

  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz