niedziela, 30 września 2012

"Żaba" Małgorzata Musierowicz

  Autor: Małgorzata Musierowicz
  Tytuł: "Żaba"
  Wydawnictwo: Akapit Press
  Rok wydania:  2005, wydanie I

  
zródło:lubimyczytac.pl
      Po moim wpisie na temat minimalizmu przypomniałam sobie że gdzieś już czytałam refleksje po takim wydarzeniu jak pożar. I faktycznie w "Żabie" główna bohaterka traci swój dobytek w pożarze,który wywołuje nieopatrznie jej brat.Dzięki temu że pranie wisiało na sznurze a plecak z większością rzeczy stał w przedpokoju Żaba dochodzi do wniosku że nic naprawdę potrzebnego nie straciła. Oczywiście jak to bywa ze mną i książkami Małgorzaty Musierowicz ,jesli już wzięłam do ręki i zaczęłam czytać to nie było siły która zmusiłaby mnie do odłożenia tomu przed przeczytaniem od deski do deski.

   Główną bohaterką jest Żaba czyli Hildegarda Schoppe nastoletnia dziewczyna ,którą poznajemy w chwili porannej toalety,długiej i starannej jak to u nastolatek bywa. Żaba mieszka z rodzicami i bratem jednym bo drugi wyjechał, w trzypokojowym mieszkaniu w bloku. Wolfi czyli Wolfgang  tegoroczny maturzysta będący w wiecznym konflikcie z ojcem to brat przez którego dochodzi do pożaru o którym pisałam. Drugi brat  Fryderyk, tak to nie przypadek całe rodzeństwao ma imiona po znanych postaciach ze świata muzyki, wyjechał na stypendium, w Poznaniu pozostawiwszy nieswiadomej rodznie niespodziankę w postaci mającego przyjść na świat potomka. I to właśnie odkrycie tego sekretu przez Żabę powoduje całą masę najróżniejszych perypetii od naprawdę śmiesznych do bardzo poważnych. Autorka w tej powieści pokazuje nam że pojęcia takie jak obowiązek, odpowiedzialność czy honor nadal są aktualne i to według tego co nam powyższe podpowiadają mamy postępować. Czy Żabie uda się doprowadzić do szczęśliwego końca tej historii?
  Przy okazji rozwijają się wątki romantyczne będącego tu na miejscu rodzeństwa zarówno Żaby i to uwaga z bliżniakami  oraz Wolfiego z pewną znaną z  innych powieści Małgorzaty Musierowicz bohaterką Laurą Pyziak.
    Wspomniałam już o odpowiedzialności i honorze, mamy też obraz że tak określę drugej strony czyli będącej w ciąży dziewczyny Fryderyka. Tu podejście do całej tej sprawy jest zgoła odmienne  dziecko powoduje pełen zachwyt,traktowane jest tak jak powinno, jako cud. Warto przeczytać niezależnie od wieku aby zapoznać się czy też w przypadu osób starszych by przyponieć sobie co oznacza bycie człowiekiem jakie wymagania to dla nas generuje. Jak należy postępować by słowo "człowiek" mogło brzmieć dumnie. 

    Ocena książki:  6/6

1 komentarz:

  1. "Żabę" mi się świetnie czytało i lubię do niej wracać. Człowiek się pośmieje (jak to zwykle z książkami p. Musierowicz), a coś w łepetynie (a może i w sercu) jednak zostaje.

    OdpowiedzUsuń