piątek, 20 lipca 2012

Agatha Christie "Entliczek pentliczek"

 
Agatha Christie
Autor: Agatha Christie
Tytuł: "Entliczek pentliczek"
Tytuł oryginału: "Hickory dickory dock"
Przekład: Aleksandra Ambros
Tom 4 z serii wydawnictwa Hachette

        "Zegar pierwszą bije,
         Mysz w dziurze się kryje.
         Hickory dickory dock,
         Entliczek,pentliczek,
         Czerwony stoliczek ... "   

                                         

     Wszyscy wiedzą że Herkules Poirot jest doskonały,doskonałe jest to wszystko co go otacza. Podobnie jest z najbliższymi pracownikami,doskonały lokaj i pedantyczna sekretarka. Nic więc dziwnego zatem że gdy owa sekretarka panna Felicity Lemon w jednym liscie robi trzy błędy i na dodatek ich nie zauważa! Herkules Poirot jest mocno zaskoczony,na tyle by podjać pewne kroki.
  Ze zdziwieniem dowiaduje się że panna Lemon ma siostrę a ta z kolei ma problem. Hm pominiemy milczeniem pełnym szacunku fakt iż tak doskonały detektyw nie wiedział o tak ważnej osobie w życiu swojej sekretarki.
  Wróćmy zatem do siostry, po śmierci męża,biznesmena,wróciła ona do Anglii z  Singapuru ,by w spokoju spędzić następne lata swego życia.Finanse na to jej pozwalały, nie pozwalał charakter.Pani Hubbard to kobieta ,która nie umie siedzieć bezczynnie i próżnować,zatem znalazła sobie zajęcie,w domu studenckim .Miała zająć się prowadzeniem rachunków, organizacją pracy służby i wszystkim tym co potrzebne by akademik działał idealnie.Pracę polubiła, polubiła też zamieszkujących dom studentów,trochę trudniej było z panią Nicoletis bowiem miała ona jedną za to uprzykrzającą życie wadę,zmienność nastrojów.Wprawdzie pani Hubbard radziła sobie z tym doskonale, jednak każdy czułby się conajmniej dziwnie jeśli w jednej rozmowie zostałby złajany a za chwilkę pochwalony jako pomoc nieoceniona i niezastąpiona.
   Problem poważniejszy pojawił się gdy zaczęły ginąć lokatorom różne przedmioty takie jak: pantofelek,bransoletka, pierścionek  z brylantem,puderniczka,szminka ,stetoskop,kolczyki,zapalniczka,stare spodnie,żarówki, bombonierka,kwas borny,sól do kąpieli czy książka kucharska,plecak i apaszka, poza pierścionkiem z brylantem  rzeczy niewiele warte . Zresztą  pierścionek szybko się odnalazł,plecak i apaszka również tyle że dwie ostatnie rzeczy całkiem zniszczone. Niby niewiele jednak niezbyt pozytywnie wpływało to na atmosferę w akademiku a jeśli jeszcze wziąć pod uwagę że pani Hubbard polubiła swoich podopiecznych i zależało jej by obyło się bez wzywania policji,łatwo zgadnąć że propozycja Herkulesa Poirot że sam się tym zajmie była jej na rękę.
   Pewnego wieczoru zaproszono studentów na spotkanie ze sławnym detektywem ,miała to być pogadanka o pracy tegoż. Wśród słuchaczy znalezli się Celia Austin pomoc aptekarska w szpitalu św.Katarzyny  Patricia Lane studentka historii,Valerie Hobhouse pracownica drogerii,Bateson Leonard student medycyny,Gopal Ram student z Indii,Colin McNabb - medycyna,Sally Finch amerykanka na stypendium Fullbrighta,Nigel Chapman ,Elizabeth Johnston  z Jamajki studentka prawa,Akibombo,Geneviev Maricaud ,Rene Halle,Jean Tomlison i dwaj studenci tureccy. Po krótkim wykładzie doszło i do rozmowy o dziwnych przypadkach w akademiku, na koniec pytany o zdanie Poirot, zasugerował zwrócenie się o pomoc do policji.
  Wywołało to oczywiście zamierzony skutek sprawczyni tych nieprzyjemnych wybryków przyznała się, zakochany w niej student oświadcył się ogłosili zaręczyny  i wszyscy żyli długo i szczęśliwie.

   Dobrze, dobrze tylko że to wcale nie koniec  to dopiero poczatek , teraz pojawi się pierwszy trup a potem kolejne.Jak to u Agaty Christie masa podejrzanych, multum tropów fałszywych i nie ,tajemnica goni tajemnicę wierzcie że nawet jeśli byście chcieli tę ksiąkę odłożyć to i tak się nie da. Bohaterowie zaczynają żyć w naszych myślach, razem ze wszystkimi zastanawiamy się co,kto i dlaczego i nie znajdziemy spokoju do ostatniej strony.

    Ocena książki : 5,5/6 

   Książka przeczytana w ramach wyzwania   
  



              

9 komentarzy: