sobota, 16 lutego 2013

"Johnny Depp.Sekretne życie" Nigel Goodall konsultacja Tomasz Raczek

     Autor : Nigel Goodall konsultacja Tomasz Raczek 
            Elżbieta Ciapara ( rozdz. Jaszczurka i rum) Charlotte Rasmussen ( Słowniczek filmowy)
     Tytuł : "Johnny Depp.Sekretne życie"
   Tytuł oryginała :"The Secret World  of Johnny Depp"
   Tłumaczenie : Arkadiusz Belczyk,Przemysław Hejmej  
  
     
                

    " Tajemnicą siły Johnny'ego Deppa jest to ,że nigdy nie bał się być inny niż reszta gwiazd w Hollywood.Inny w stopniu wystarczającym by być sobą" 
                                  Tomasz Raczek  

            Powyższy cytat zamieszczony jest na okładce  i dokładnie oddaje podejście aktora do sławy, świata filmu i całego tego blichtru. Nie ściga się o role z innymi, nie bardzo zresztą jest z kim, wszak Depp to klasa sama w sobie i nie widzę nikogo kto ewentualnie miałby mozliwości i powiedzmy szczerze chciałby z nim konkurować.Każda wykreowana przez Johnny'ego postać jest perełką ,każdej oddaje coś z  siebie. Sporo w tym pewności siebie,której widać innym brakuje. Choć zgadzam się ze słowami Petera Hedgesa autora książki  "Co gryzie Gilberta Grape'a?" :

    "On niemal marzy o  brzydkich rolach .to jest zdumiewające bo sam jest pięny fizycznie ,a jednocześnie wcale go nie interesuje eksponowanie tego piękna.Kiedy go poznałem nosił długie włosy ,był bardzo cichy ,wręcz nieśmiały i uczył nas sztuczek magicznych .Pomyślałem że chyba mógłby być Gilbertem."
 
    Chodzi moim zdaniem o coś więcej, poza tym że aktor ten zna swoją wartość.Odnoszę iż obiera role postci które w jakiś sposób są nim. Choćby wspomniany wyżej Gilbert. Kiedy oglądam filmy z Nim nie widzę grania a to już spora sztuka, grać tak by widz tego nie widział i udaje się niewielu osobom w świecie filmu. 

    Biografia ta jest właściwie streszczeniem filmów w których Johnny grał, przedstawia nam sylwetki osób z którymi współpracował jak i odtwarzanych postaci. Trochę z warsztatu się tu dostało choć chyba przypadkiem. Najmniej tu samego Johnyy'ego. i przyznam że jestem tym zawiedziona.Podobnie ze zdjęciami, te kilka fotografii znanych już każdemu, nie tylko fanom śledzącym każdą notkę .By trochę zaiskrzyło podano informacje o kilku "wybrykach" gwiazdy i tyle,nie żebym tęskniła do tablodowych wiadomości  . Jedyne wyważone informacje nie za dużo i nie za mało dotyczą związków aktora i za to nalezy się pochwała, udało się bez zaglądania pod kołdrę coś na ten temat napisać. 
   Nie oczekiwałam przeglądu wszystkich wpadek aktora, zdjęć zapitego Johnyy'ego leżącego gdzieś w zaułku, relacji z życia seksualnego itd. czyli tzw taniej sensacji.Chciałam się tylko dowiedzieć jakim jest człowiekiem Co mnie najbardziej irytuje, to to że nadal nie wiem jaki tak naprawdę  jest Johnny Depp.  
   Poza kiloma rzuconymi chyba na odczepnego cytatami z niego samego ,ale to są rzeczy nie będce nigdy tajemnicą. Tytuł jest całkowicie mylący i jedyne co można o nim powiedzieć to to że nawiązuje do tytułu świetnego filmu z Jonhnny'm też bez sensu bo i o samym filmie niewiele napisano.

   Zapewne wpływ na moją negatywną ocenę ma moja niechęć do filmów w ogóle, rzadko je oglądam i  jesli się już skuszę to tylko ze względu na ulubionych aktorów a nie ma ich dużo. I tak osoba kompletnie nie znająca się na tym świecie spędziła w nim przymusowo ( bo nie mogłam nie przeczytać,jeszcze bym coś przegapiła) kilkanaście godzin i niewiele z tego wynikło. Na dodatek o moim ukochanym "Klubie Dumas" sfilmowanym przez Romana Polańskiego ( "Dziewiąte wrota") było równie mało informacji jak o bohaterze biografii.
   Przyznaję że nie mam porównania z innymi dziełam tego typu gdyż jak wspomniałam filmem ani aktorami specjalnie się nie interesuję,może tak właśnie to wygląda ,ten dział literatury. Może oczekiwałam czegoś czego dostać z tego zródła po prostu nie sposób. 
   
    Jedynym plusem jest to że padło kilka tytułów książek,na ich podstawie powstały filmy z Johnny'm i nie tylko zamierzam je przeczytać. Poza "Co gryzie Gilberta Grape'a?" tego mimo wielu już prób przeczytać nie mogę.  

    "To artysta znany z upodobania do ekscentrycznych projektów .Genialny aktor.Nie wybiera ról po to ,by zdobyć fanów ,czy po prostu kierując się wysoością honorarium.Jasne jest że szua czegoś ,co go pociga z powodów artystycznych .Myślę że chciał  zrobić coś specjalnie dla swoich dzieci."
                  Gore Verbinski

     
 
   
 
  
 
  
   
  
  
  
   

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz