środa, 30 października 2013

Ciemne postacie w historii kościoła - jaka jest prawda?

  Autor : Michael Hesemann
  Tytuł : "Ciemne postacie w historii kościoła."
 Tytuł oryginału : "Die Dunkelmanner ,Lugen und Legenden um die Kirchengeschichte"
  Przekład : Jacek Jurczyński SDB
 Wydawnictwo : Wydawnictwo M
  Miejsce i rok wydania : Kraków 2013
 Książka : zostaje u mnie
  Gatunek : popularnonaukowa


     Książka zwraca na siebie uwagę już sama okładką , do tego intrygujący tytuł ok ok może nie tyle intrygujący co naprawdę chwytliwy. Sama posiadam sporą biblioteczkę tzw. czarnej serii Ambera prez wydawców nazwana "Tajemnice przeszłości" ot choćby LAurence Gardner "Potomkowie Dawida i Jezusa.Rodowód świętego Graala" czy "Zwoje znad morza martwego rozszyfrowane" Nie ma co ukrywać tego typu literatura quasi naukowa ma swoich zwolennikow. Wszelkie książki o Inkwizycji , polowaniach na czarownice czy o herezjach i heretykach zawsze będą rozchwytywane, cos w tym jest że lubimy sensacje wszelkiego rodzaju , najlepszym dowodem "Kod Leonarda Da Vinci" i jego komercyjny sukces, nie tylko w sprzedaży powieści czy oglądalności filmu na jej podstawie ale i w ilości powstałych na jego bazie dzieł papierowych jak i filmowych czy nawet dokumentalnych. Tak , temu nawet poddał się sam Michael Hesemann z zapałem dyskutuje z fikcją , na wielu stronach jego książki wspominane jest owo dzieło i sporo do niego odniesień. Nic to że krytycznych co jest całkowicie zrozumiałe , ale dyskutować z wymyśloną historią, odpowiadać na zarzuty wyssane z palca. Mnie szkoda byłoby czasu. Hesemann nie pożałował czasu ani wysiłków i być może nawet ma rację biorąc pod uwagę rozmiar oddziaływania tego wątpliwego dzieła.

    "Ciemne postacie w historii kościoła"  to przegląd najgłośniejszych skandali w kościele i chrześcijaństwie w ogóle popatrzcie proszę na spis treści :

   Wprowadzenie : Czarna legenda
   Judasz Iskariota
   Maria Magdalena
   Qumran
   Listy Jezusa
   Boży Syn?
   Pierwszy papież
   Rozłam w kościele
   Papiezyca Joanna
   Wyprawy krzyżowe
   Katarzy
   Święty Graal
   Templariusze
   Inkwizycja
   Polowania na czarownice
   Giordano Bruno
   Galileo Galilei
   Nieomylny?
   Papież Hitlera?
   W imieniu Boga?

    Michael Hesemann porusza jak widać  kwestie znane , opisywane od wieków palenie czarownic i heretyków na stosach proszę bardzo, Giordano Bruno i Galileusz wybitni naukowcy  , którym zafundowano bilet w jedna stronę bez opcji powrotu jw.  czy jest ktoś kto nie zna historii zagłady Templariuszy ? Pius XII ? Żona Jezusa ? Wszystkie pikantne sprawy zostały tu ponownie poruszone. Istotne słowo ponownie, bo przecież to już było opisane, analizowane , odwracane w każdą możliwą stronę pod każdym możliwym i niemożliwym kątem. Dlaczego zatem mielibyśmy przeczytać kolejne dzieło na ten temat ?

  Po to by poznać odpowiedzi na nurtujące nas pytania, była papieżyca czy jej nie było? Jezus miał żonę czy nie? Ile ludzi zginęło na stosach i kto te stosy rozpalał?  Czytaliście powiecie setki razy odpowiedzi na te i inne pytania.
  Tylko kto na te pytania odpowiadał ?
  Tym razem mamy szansę na poznanie zdania drugiej strony , tej od wieków atakowanej, warto myślę przeczytać choćby po to by dowiedzieć się jak spogląda na to chrześcijanin, jakich argumentów używa i czy są one wiarygodne.
  Różnie to wychodzi gdyż z jednej strony czytamy że prawdę o holokauście ukrywał nie tylko Pius XII ale i cały świat co dla mnie nie jest żadnym łagodzącym argumentem. Jednak pozostałe wiadomości o tym papieżu i o tym ilu ludzi uratował zamyka mi zbyt chyba szybko otwarte usta w celu nagany. Dobrze że nie było kamienia pod ręką.
 
  
   Za książkę dziękuję
              

   
  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz