czwartek, 10 października 2013

Irena Jurgielewiczowa "Ten obcy"


   Autor : Irena Jurgielewiczowa
  Tytuł : "Ten obcy"
  Wydawnictwo : Nasza Księgarnia
  Miejsce i rok wydania: Warszawa 1993
  Książka : zostaje u mnie (lektura)

     Przyznaję podebrałam synowi, czytali do szkoły i mimo iż obiecałam sobie że zerknę tylko na pierwszą stronę oddałam przeczytaną od deski do deski. Pocieszające jest że syn zrozumiał , podobało mu się i chce jeszcze "Inną" dostać , czyli drugą cześć. Czas oczekiwania umila sobie "Głową na tranzystorach" Ożogowskiej ( i już marudzi o więcej Bigosa) dobrze że mamy w domu "Za minutę pierwsza miłość".
   "Ten obcy" opowieść o grupie młodych ludzi, nastolatków postawionych w nietypowej sytuacji. Pojawia się chłopak , z oczątku budzący głównie zazdrość bo nikt go nie pilnuje i wszystko mu wolno ( matko jak ja często słyszę ten argument w domu) , ma swoje pieniądze nawet kwestia poważnie chorej nogi nie daje jakoś specjalnie naszym młodym ludziom do myślenia. Jednak z czasem pod wpływem różnych wydarzeń w których biorą udział zaczynają dojrzewać. Do obiektywnej oceny sytuacji, do zaufania dorosłym choć to raczej wymuszone sytuacją jednak a zresztą sprawdzcie sobie sami.
    Logiczne dla mnie było że syn sięgnął zaraz potem po Ożogowską i "Głowę na tranzystorach" w końcu podobieństwo losów Alby i Zenka jest spore.

   Wprawdzie książkę przeczytałam kilka dni temu ale jakoś nie miałam ochoty na pisanie o niej. Nie żeby była zła, bardzo mi się podobała, miałam nawet w głowie ułożony dość długi post o wartościach , które przekazuje itd. jednak jakoś tak mi się nic nie chce. I nawet King ( Joyland) czytany na zmianę z Chmielewską nie dają rady. Rano zajrzałam na chwilę  i co i kolejny wyjazd do Szwajcarii tym razem Edmund Niziurski ,którego przedstawiać nie trzeba a jak komuś trzeba to zapraszam na wiki.

Edmund Niziurski ( zródło zdjęcia: interia.pl)

    Zmarł również Maciej Zimiński pamiętacie "Piątek z Pankracym" , "Teleferie" lub "Ekran z bratkiem" ? Zdradzę Wam że tego ostatniego , a tak naprawdę chronologicznie pierwszego programu nie pamiętam ale resztę .... 
   
   

5 komentarzy:

 1. Parę lat temu czytałam "Tego obcego" na potrzeby szkolne (kilka miesięcy pracowałam w szkole) i nawet mi się spodobał - a pamiętam, że kiedy miałam naście lat i trzeba było przeczytać do szkoły, nie odebrałam lektury za dobrze. Nie wiedziałam, że jest druga część. Muszę skombinować.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Muszę też gdzieś poszukać tej "Innej" bo sama chętnie przeczytam o synu nawet nie wspominam tylko pytał czy Marian, Julek i Zenek będą?

   Usuń
 2. Też nie pamiętam" Ekranu z bratkiem" - chyba nie jestem taka wiekowa?????? to dobrze:-)))))
  A Synowi szacun!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli chodzi o wiekowość to wcale nie żartem syn jak był mały pytał taty czy widział dinozaury , po odpowiedzi że żyły wcześniej padło "A babcia widziała?" W to że nie było kiedyś tv kolorowej bardzo długo nie wierzył.

   Usuń
 3. Czytałam w czasach szkolnych, ale jeszcze coś pamiętam z tej lektury. Podobała mi się :) Nie wiedziałam, że jest druga część. Muszę się za nią rozejrzeć :)

  OdpowiedzUsuń