niedziela, 1 lipca 2012

Nagroda Literacka Gdynia 2012

   W dniu 30 czerwca odbyła się Gala Finałowa w Teatrze Muzycznym w Gdyni na której poznaliśmy laureatów Nagrody Literackiej Gdynia w 2012 roku.  Dziś z ogromną przyjemnością obejrzałam relację z tego wydarzenia na programie TVP KULTURA. 
 
  Odpowiednią atmosferę tworzyła m.in.oprawa muzyczna,zapraszam i Was do posłuchania.
   

            
   Gala finałowa jest  zakończeniem  festiwalu"Literaturomani" trwającego od 27 - 29 czerwca.
                         
                      Kapituła:
   
      dr.hab.Agata Bielik - Robson
      dr.hab.Marek Bieńczyk
      dr.hab.Jerzy Jarniewicz
      Zbigniew Kruszyński
      Małgorzata Łukasiewicz
      prof.dr.hab.Aleksander Nawarecki
      prof.dr.hab.Piotr Śliwiński
      dr.Violetta Trella

                     Nominowani :

     Nominacje przyznawane są w trzech kategoriach poezja,proza i eseistyka. Zdarza się też przyznanie nagrody specjalnej tzw. Nagrody Osobnej. 
 
       Poezja :

   1.Roman Honet "Piąte królestwo" Biuro Literackie
   2.Eda Ostrowska "Dojrzałość piersi i pieśni"Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN"
   3.Edward Pasewicz "Pałacyk Bertolta Brechta"Wydawnictwo EMG
   4.Marta Podgórnik "Rezydencja Surykatek"Biuro Literackie
   5.Marcin Sendecki "Farsz" Biuro Literackie

    Proza:

  1.Anna Nasiłowska "Konik ,szabelka"Świat Książki
  2.Magdalena Tulli "Włoskie szpilki" Wydawnictwo Nisza
  3.Andrzej Turczyński "Koncert muzyki dawnej"Wydawnictwo Forma
  4.Szczepan Twardoch "Tak jest dobrze"Wydawnictwo Powergraph
  5.Filip Zawada "Psy pociągowe"Biuro Literackie

   Eseistyka :

  1.Krystyna Czerni"Nietoperz w świątyni.Biografia Jeszego Nowosielskiego"Wydawnictwo Znak
  2.Adam Lipszyc "Rewizja procesu Józefiny K. i inne lektury od zera" Wydawnictwo Sic!
  3.Krzysztof Mrowcewicz "Małe folio" Instytut Badań Literackich PAN i Stowarzyszenie Pro Cultura Litteraria
  4.Filip Springer "Miedzianka.Historia znikania"Wydawnictwo Czarne
  5.Marian Sworzeń "Opis krainy Gog"Towarzystwo Więz 

   Siedzimy sobie "w kawiarni,której nie ma" wśród "wariatów ,zwariowanych na punkcie najlepszej liteartury" znamy nominowanych otrzymujących właśnie pamiatkowe tabliczki.
Czas na ....


    laudacje do poezji , sama w sobie była poezją, nawet nie wiecie jak bardzo żałuję że nie mogę jej zacytować, może obejrzycie powtórkę, warto.
  
     Nagrodę otrzymała Marta Podgórnik za "Rezydencję surykatek"

     Piękna, młoda,skromna kobieta ,ujęła mnie swoją wypowiedzią po otrzymaniu nagrody.Odnoszę wrażenie pełnej szczerości bez kreacji na potrzeby czytelników obecnych i przyszłych.

     Miłą niespodzianką była obecnosć p.Doroty Segdy czytającej wiersze z w/w tomiku.
   
   
    "Ten cieniutki tomik,który przeczyta się w jedno popołudnie ,pozostanie z nami przez wszystkie popołudnia" to zdanie z laudacji brzmi naprawdę zachęcająco, gdyby ktoś miał jeszcze watpliwości zostaną one rozwiane gdy p.Dorota Segda przeczyta fragment nagrodzonej prozy:"Włoskie szpilki" Magdaleny Tulli

     "Nigdy nie zawiodłam się na pracy"
                                 Magdalena Tulli

   Na marginesie wspomnę ,że kiedy wpisałam hasło Magdalena Tulli i na pierwszym miejscu znalazła się wikipedia zabrałam się do lektury i  przeczytałam że dostała Ona NLG za "Włoskie szpilki" w 2010 roku, aż zaczęłam sprawdzać czy nie dopadł mnie niedosłuch i czy nie przegapiłam informacji iż program był archiwalny. Zaczęłam szukać w internecie i znalazłam Nagrody Literackie Gdyni 2012 przyznane.

   Wróćmy do przyjemności, eseistyka a w niej laureatem został Marian Sworzeń  za"Opis krainy Gog". Interpretacji fragmentu doonał Dariusz Siastacz aktor Teatru Powszechnego w Warszawie, tym prochowcem i teczką ,wraz z czytanym tekstem robił naprawdę dobre wrażenie.
   Ważną rzecz powiedział sam autor że czasami szukamy czegoś nawet na końcu świata by odkryć że mamy to pod nosem.Czasem warto rozejrzeć się blisko siebie, choć czy gdyby nie wyprawa powstał by ten tekst?

  
 
     Wstępem do kolejnej nagrody niech będzie piosenka:

  
                   

      W tym roku przyznano tzw. Nagrodę Osobną  otrzymał ją Mieczysław Porębski  za  "Spotkanie z Ablem" ,profesor niestety nie odebrał nagrody osobiście w Jego imieniu obecny był syn. Fragment z tego zbioru esejów przedstawił nam Grzegorz Wolf ,aktor Teatru Miejskiego im Witolda Gombrowicza w Gdyni.

      
  
        Uwiodła mnie atmosfera tego wydarzenia, nie boję się używać tego słowa, to wydarzenie i musimy przyznać że przygotowane w najdrobniejszych szczegółach. Życzę sobie i Wam wszystkim również, więcej i więcej takich artystycznych przeżyć. Nie ukrywam że będę polowała na powtórki w TVP, może tym razem w TVP1 np. w niedzielę po południu; z ciastem na stole i aromatyczną herbatą w filiżance byłaby to rzada chwila prawdziwego relaksu ze sztuką. Tego słowa również nie bójmy się używać. 
  
       Na zakończenie napiszę w przybliżeniu co powiedział prowadzący  i co należy bez ustanku powtarzać wszystkim wokół. Mieszkańcy Gdyni jak wynika z badań są najszczęśliwszymi  ludzmi w Polsce.To dzięki sztuce,warto brać przykład. Z pewnością nie jest to dosłownie przytoczony tekst za to mniej więcej pokrywa się z przesłaniem.

      Prowadził tę cudowną imprezę ( to słowo m akurat zgrzyta) pan Michał Chaciński.Współpracownik TVP,TVP Kultura jako rytyk filmowy i od 2011 roku dyrektor artystyczny Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych.

      Miłym akcentem kończącym była piosenka "Wszystko co piękne" w wykonaniu ,sami zobaczcie:

   

      Posłuchajmy w ciszy.
  
   
                   


    


  


 
 
   

1 komentarz:

  1. Ksiązka Tulli Włoskie szpilki jest moim zdaniem wybitna. Niby nic sie tam nie dzieje, ale zrobiła na mnie kolosalne wrażenie. Literacko- mistrzostwo!

    OdpowiedzUsuń