niedziela, 4 maja 2014

"O czytaniu i książkach"

   "Książki są wybitnie przenośnymi czarami. Zazwyczaj kiedy jadę samochodem słucham jakiejś powieści ( nieskróconej, uważam, że skrócone powieści audio to szczyt wszystkiego ) i zawsze noszę ze sobą drugą książkę. Nigdy nie wiadomo , kiedy przyda nam się kapsuła ratunkowa: podczas stania w kilometrowych kolejkach do kasy, kwadransów spędzonych w korytarzu nudnego budynku uniwersyteckiego w oczekiwaniu na podpis promotora ( który tymczasem ma na głowie frajera, grożącego że popełni samobójstwo, bo oblewa duperologię stosowaną ), w halach odlotów na lotniskach, pralniach automatycznych w deszczowe popołudnia i najgorszym z najgorszych: lekarskiej poczekalni , w której czekasz aż spóźniający się doktor wymiędli ci bolące miejsce. W takich chwilach książka jest dla mnie czymś absolutnie niezbędnym. Gdybym musiał spędzić jakiś czas w czyśćcu przed pójściem w jedną albo w drugą stronę, radziłbym sobie świetnie pod warunkiem, że w pobliżu byłaby porządna biblioteka ( choć, jeśli taka jest, zapewne wypełniają ją jedynie powieści Daniel Stell i zbiory budujących opowiadań; cha cha cha i kto tu się śmieje ostatni ,Steve ) .
    Krótko mówiąc czytam ,gdzie tylko mogę. Mam jednak swoje ulubione miejsce, i wy pewnie także - miejsce z dobrym oświetleniem i szczególnie mocnymi dobrymi wibracjami. Dla mnie jest to błękitny fotel w moim gabinecie. Dla was może być to kanapa na słonecznej werandzie . kuchenny fotel na biegunach albo wręcz zwykłe łóżko - czytanie w łóżku bywa cudowne, pod warunkiem, że na kartki pada akurat dość światła, a czytający nie ma skłonności do wylewania kawy bądź koniaku na pościel. "

                        Stephen King "Jak pisać pamiętnik rzemieślnika" Wydawnictwo Prószyński i S - ka str. 86

2 komentarze:

 1. Ciekawy post. Ja nie noszę książki ze sobą, ale chyba zacznę ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. King jest niezawodny :-)
   Mam podobnie jak opisał to w zamieszczonym fragmencie, czytam wszędzie i wszędzie, dosłownie wszędzie zabieram ze sobą książkę nawet jeśli wiem że nie będzie okazji do czytania. Ot nadzieja że jednak.

   Usuń