niedziela, 25 maja 2014

Yehuda Nir "Utracone dzieciństwo"

   Autor : Yehuda Nir
  Tytuł : "Utracone dzieciństwo"
  Przekład : Jacek Mazur
  Gatunek : wspomnienia
  Wydawnictwo : Nowy Świat
  Seria : Świadkowie Historii
  Wyzwanie : z półki 2014
 
                                            


 
        To już kolejna książka o II wojnie światowej, o tym jak wpłynęła ona na ludzi, co się działo podczas okupacji zarówno hitlerowskiej jak i sowieckiej. Opowieść zaczyna się we Lwowie po czym wędrujemy wraz z małym bohaterem przez Kraków , Warszawę i w końcu trafiamy i do Niemiec, jest to szlak ucieczki przed śmiercią , przed zagładą. Tytuł tej książki zwraca nasza uwagę na to co po latach jak mniemam wydało się autorowi najważniejsze , czyli na to że walka o przerwanie, życie w tym jakże strasznym świecie odebrało mu ( i nie tylko jemu jak wiemy ) dzieciństwo.
    Największe wrażenie zrobiły na mnie pewne słowa o tym że próby upodobnienia się do Polaka co według Żydów miało im  ratować życie w pewnym momencie były tak udane że  zaistniało zagrożenie aresztowania właśnie z powody bycia Polakiem. O ironio, w tej sytuacji , w tym momencie krytycznym życie ratuje mu upodobnienie się poprzez strój do członka Hitlerjugend. Bohater skrzętnie wykorzystuje to jeżdżąc choćby w tramwajach w części dla aryjczyków , dla rasy panów . Ot taki mały triumf nad Niemcami i nad Polakami również. Patrzył jak ci drudzy jechali w niesamowitym ścisku sam siedząc wygodnie. Tak również nad Polakami , którym autor sporo ma do zarzucenia, to co o nas pisze  odbiega od tego co lubimy o sobie czytać.
                     

2 komentarze:

  1. Coraz bardziej lubię zaglądać na Twojego bloga z racji tego, że odnajduję tu literaturę poruszającą tematykę, która mnie niezmiernie interesuje. Tej pozycji jeszcze nie znam i natychmiast zapisuję sobie na liście "do przeczytania".

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo mnie to cieszy, dzisiaj zdobyłam ku swemu zdziwieniu "Spowiedz" Perechodnika jestem bardzo zadowolonym molem z tego powodu. Podejrzewam zatem że i kolejny post powinien Cię zainteresować.

      Usuń