czwartek, 21 maja 2015

Sister Jesme "Byłam zakonnicą w indyjskim klasztorze"

Autor : Sister Jesme ( właść. Meamy Raphael)
Tytuł : "Byłam zakonnicą w indyjskim klasztorze"
Przekład : Karolina Lossman
Wydawnictwo : Bellona
Gatunek : wspomnienia
Źródło książki : półka własna

                 


    Wspomnienia autorki Meamy Raphael , która większą część swojego życia spędziła w klasztorze jako siostra Jesme ( imię Jesme  oznacza Jezus i ja) są naprawdę interesujące . Przeczytałam je w ciągu kilku godzin. Mimo wydawałoby się sensacyjnego , bulwersującego tematu udało się autorce uniknąć taniej sensacji , mimo iż porusza bardzo trudne tematy takie jak szykany i prześladowania, seks , nadużycia seksualne i hipokryzję oraz nadużycia finansowe czyli to wszystko co wydawałoby się odległe od takiego miejsca jakim jest klasztor. Mam wrażenie rzetelnej relacji z życia bohaterki na którym to tle ukazuje ona te wszystkie błędy, braki i nadużycia , po przeczytaniu tej książki nie mam wrażenia za to, co częste w innych wypadkach iż wszystko to ma służyć tylko i wyłącznie zemście, wypraniu brudów i wzbudzeniu ogólnego obrzydzenia. Wierzę autorce iż jej celem jest pokazanie prawdy, prowadzące do naprawy , prawdziwa troska o klasztor, o kościół i pozostałe tam siostry. Chodzi nie o zaspokojenie własnych ambicji kosztem instytucji , która jest też niestety jedną z najczęściej osądzanych nie zawsze jak wiemy uczciwie i szczerze.
     Książka jest na swój sposób oczywiście szokująca , zarówno jednak autorka jak i tłumaczka zrobiły ( tak to odbieram) wszystko by opowieść ta była szczera, nie opierała się na epatowaniu seksem i brakiem moralności co często się zdarza w tego typu literaturze.
    Wszystko to co przeżyła bohaterka tych wspomnień począwszy od prób wstąpienia do zakonu , przez kolejne stopnie nazwijmy to kariery naukowej jest trudne do zrozumienia. Wydawałoby się że zakonnice wolne są od hipokryzji, chęci posiadania , żądzy pieniądza....  Nic bardziej mylnego, oczywiście nie generalizujmy, nie wszystkie , jednak opowieść Meamy Raphael pozwala nam na spojrzenie na klasztor od innej strony , nie tej fasadowej widzianej z zewnątrz ale od wewnątrz , podglądamy dzięki niej życie codzienne zakonnic, ich pracę , zajęcia i działania. Poza tym są i takie momenty kiedy autorka tłumaczy jak ciężkie jest życie w zakonie i praca, nam wydaje się iż modlą się , poszczą , popracują w ogródku czy kuchni i na tym polega ich życie, Niejednokrotnie jednak ich obwiązki są dużo liczniejsze niż nam się wydaje. Są i jaśniejsze strony , sama autorka pisze iż mimo postów i ograniczeń oraz oszczędzania nie były tak dotknięte biedą i głodem jak biedacy poza klasztorem , zdaje sobie ona sprawę  z różnic w życiu osób takich jak ona i tych , którzy o chleb codzienny troszczą się sami. 
 Książka ta jest wołaniem o prawdę, sprawiedliwość i zmiany w kościele.
 
    Książka ta była również wydana w poniżej prezentowanym wydaniu i okładce, tytuł :"Amen" Sister Jasme.

                           

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz