Już kiedyś o tej nagrodzie pisałam , jedna z ważniejszych współcześnie przyznawanych nagród literackich, niedoceniana moim skromnym zdaniem. Naprawdę nie rozumiem i nie zrozumiem już chyba nigdy dlaczego interesujące programy kulturalne nadawane są w jakiś dziwnych porach zamiast np. do popołudniowej herbaty , nie wtedy trzeba puścić albo jakąś telenowelę powalającą ilością odcinków i oglądalnością bądź seriale pseudo dokumentalne. Mniejsza o to, w ramach buntu stwierdziłam iż dzisiaj przedstawię Wam coś naprawdę interesującego :-)
Nominacje do Nagrody Literackiej Gdynia 2015
Esej :
Jan Gondowicz "Duch opowieści" Wydawnictwo Nisza, Warszawa
Andrzej Mencwel "Stanisław Brzozowski. Postawa krytyczna. wiek XX." Wydawnictwo Krytyki Literackiej , Warszawa
Paweł Piszczatowski "Znacze//nie wiersza. Apofazy Paula Celana" Wydawnictwo Instytut Badań Literacich PAN, Warszawa
Robert Pucek "Pająki pana Roberta" Wydawnictwo Czarne, Wołowiec
Piotr Wierzbicki "Boski Bach" Wydawnictwo Sic!, Warszawa
Poezja :
Piotr Janicki "Wyrazy uznania" Wydawnictwo Fundacja na Rzecz Kultury i Edukacji im. Tymoteusza Karpowicza, Wrocław
Natalia Malek "Szaber" Wydawnictwo Staromiejski Dom Kultury , Warszawa
Agnieszka Mirahina "Widmowy refren" Wydawnictwo FORMA Fundacja Literatury im. Henryka Berezy, Szczecin, Bezrzecze
Adam Pluszka "Zestaw do besztań" Wydawnictwo Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu, Poznań
Dariusz Sośnicki "Spóźniony owoc radiofonizacji" Wydawnictw Biuro Literackie , Wrocław
Proza :
Waldemar Bawołek "To co obok" Wydawnictwo FORMA Fundacja Literatury im. Henryka Berezy , Szczecin , Bezrzecze
Michał Cichy "Zawsze jest dzisiaj" Wydawnictwo Czarne , Wołowiec
Grzegorz Franczak "Kobierki" Wydawnictwo LOKATOR media, Kraków
Wioletta Grzegorzewska "Guguły" Wydawnictwo Czarne , Wołowiec
Filip Zawada "Pod słońce było" Wydawnictwo Biuro Literackie, Wrocław
Przekład na język polski :
Wiktor Dłuski "Martwe dusze" autor oryginału Mikołaj Gogol Wydawnictwo Społeczny Instytut Wydawniczy Znak, Kraków
Hanna Igalson - Tygielska "Psia trawka" autor oryginału Raymond Quenau Wydawnictwo W.A.B. , Warszawa
Piotr Kamiński "Opowieść zimowa" autor oryginału William Shakespeare Wydawnictwo W.A.B. , Warszawa
Iwona Krupecka "Dysputa w Valladolid (1550/1551)" autorzy oryginału Bartolome de las Casas, Juan Gines de Sepulveda , Dominigo de Soto Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego , Gdańsk
Bogusława Sochańska "Dzienniki" autor oryginału Hans Christian Andersen Wydawnictwo Media Rodzina , Poznań
Cieszy mnie reprezentacja Poznania zarówno w poezji gdzie nominowanym dziełem jest "Zestaw do besztań " ( tytuł cudny) Adama Pluszki , jak i jeśli chodzi o przekład "Dzienników" Hansa Christiana Andersena , autorką przekładu jest Bogusława Sochańska. Nie ukrywam "Dzienniki" po prostu muszę przeczytać.
Zachęcający jest również dla mnie przekład "Martwych dusz" Gogola , w domu mam w wersji elektronicznej inne tłumaczenie ale chętnie zapoznam się z jednym jak i z drugim.
Moje ulubione wydawnictwo , wokół którego było trochę szumu po wypowiedzi współwłaściciela Andrzeja Stasiuka na temat reportaży, wymieniane jest trzykrotnie co działa na mnie bardzo optymistycznie i mobilizująco jeśli chodzi o zapoznanie się z nominowanymi utworami. Chodzi oczywiście o Wydawnictwo Czarne.
A Wy , znacie już którykolwiek z wymienionych tytułów? Ja jeszcze nie , ale poznam . Jak na razie szybko przeprowadzone śledztwo doprowadziło do tego iż znalazłam okładkę , która najbardziej mi się podoba jest okładka eseju Pawła Piszczatowskiego , okładka , która podoba mi się najmniej kryje za to najbardziej , jak dla mnie obiecującą treść.
Jestem ciekawa jakiego wyboru dokona jury , dowiemy się tego 4 IX 2015 roku. Już nie mogę się doczekać. Z pewnością wrócę do tego tematu.
Przy pisaniu tego tekstu korzystałam z listy nominowanych autorów i ich utworów zamieszczonej na tej stronie , gdzie znajdziecie dużo więcej informacji na temat samej nagrody jak i powiązanego z nią festiwalu. Jest to strona dotycząca Nagrody Literackiej Gdynia. Serdecznie zapraszam możecie poznać również wcześniejszych laureatów jak i inne wcześniej nominowane do nagrody utwory i ich autorów.
Czytałam tylko "Guguły" Grzegorzewskiej. Obiecująco wyglądają wszystkie eseje.
OdpowiedzUsuńA jak Ci się podobała książka ta książka Grzegorzewskiej ? Jest jedną z pierwszych , które planuję poznać głównie ze względu na wydawnictwo. Zaś zaskoczyła mnie książka "Pająki pana Roberta" a dokładniej jej opis na stronie jednej z księgarń , zapowiada się naprawdę obiecująco.
UsuńWiesz, są różne stopnie podobania się.:)
UsuńNie zachwyciłam się, ani nie uznałam tej powieści za „swoją”.
Nie za bardzo też lubię taką formę – króciutkie rozdziały obrazki (czyta się tę książkę w jedno popołudnie). Przy tych wszystkich zastrzeżeniach, tak podobała mi się. Najbardziej wrażliwość autorki, z jaką opisuje dorastanie i to, w jaki sposób udało się oddać rzeczywistość lat osiemdziesiątych.
"Martwe dusze" Gogola z pewnością kiedyś przeczytam.
OdpowiedzUsuń