poniedziałek, 18 maja 2015

Helena Zakrzewska "Białe róże"

Autorka : Helena Zakrzewska
Tytuł : "Białe róże"
Wydawnictwo : Polwen - Polskie Wydawnictwo Encyklopedyczne
Miejsce i rok wydania : Radom 2004
Gatunek : powieść historyczna 
Seria : Biblioteka Młodego Polaka
Źródło książki : z półki własnej 

            

  
   Kolejna książka z serii "Biblioteka Młodego Polaka" tym razem z okresu inwazji bolszewickiej. Historia Wandzi jej brata Janka i kuzyna Stefana. Kolejna powieść przypominająca nam naszą bohaterska przeszłość. Przywołująca postawy patriotyczne i etyczne, na podstawie wyborów i działań bohaterów ukazuje nam ważne i chyba czasami zapomniane wartości takie jak patriotyzm właśnie , miłość i przyjaźń , tęsknotę za wolnością i cenę jaką za spełnienie tego wielkiego marzenia trzeba było zapłacić. Jednocześnie jest lekcją historii , piękną, wciągającą, wzruszającą .
   W ogóle atmosfera tych książek , tu mam na myśli całą serię "Biblioteki Młodego Polaka" pozwala nam na przeniesienie się w czasie do momentów owszem trudnych dla nas i naszej ojczyzny jeśli wziąć pod uwagę powieści historyczne ale i w jakiś sposób lepszych , kiedy to honor, wolność, odwaga miały odpowiednie znaczenie. Dążyło się do wielkich celów, które dziś są niedoceniane. Przytłoczone przez pęd za sukcesem ,materializm i potrzebę posiadania. Istotnymi były wartości również dla nas Polaków katolickie , przykazania , moralność , etyka, empatia. Mam wrażenie że dzisiaj zapominamy o tym co najważniejsze.
   Oczywiście stwierdzenie że wtedy świat był krainą miodem i mlekiem płynącym a ludzie chodzącymi ideałami byłoby nadużyciem , problemy dotyczą nas podobnie jak i ludzi z przeszłości. A jednak mam wrażenie że to nasze postawy były inne , mniej egoistyczne a może to tylko tak wygląda w powieści. Prawdopodobne przecież jest i to że niewiele się zmieniło, równie prawdopodobne jest to że zmienił się człowiek i jego podejście do życia jak i to że zmienił się świat.
   
   Inne książki z tej serii o których możecie przeczytać u mnie to :
   Helena Zakrzewska "Dzieci Lwowa"

      Na stronie wydawnictwa widnieje informacja że nakład tej powieści jest wyczerpany. Podobnie jak inne tytuły z serii , przynajmniej jeśli chodzi o powieści Heleny Zakrzewskiej. Myślę jednak że książki te da się zdobyć np. w antykwariacie. Nie ukrywam że zamierzam szukać do skutku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz