sobota, 2 marca 2013

Wyobrazni nie starcza.

 
       Po przeczytaniu wywiadu "Marek Edelman:Bóg śpi." sięgnęłam po książkę Anki Grupińskiej "Ciągle po kole" czyli rozmowy z Żołnierzami Getta Warszawskiego ,miałam przeczytać tylko rozmowy z Markiem Edelmanem ,na tym się nie skończyło co łatwo było przewidzieć. Chciałabym powrócić na moment do cytatu z tamtego wpisu :
    " Nie zabijaj.
Ale czy zabijanie ( nie mordowanie) jest zawsze złamaniem prawa Bożego?Nawet w obronie,w czasie wojny? Od stuleci trwa dyskusja ,Jan Paweł II chyba najostrzej poddał krytyce pozbawianie życia nie tylko niewinnego,ale i napastnika.

8 września 1942 roku ,w czasie tzw. wielkiej akcji likwidacyjnej getta, gdy naziści codziennie tysiące ludzi wywożą do Treblinki ,wchodzą też do szpitala dziecięcego .Młodziutka lekarka ,Adina Blady - Szwajgier ( Inka) ,by oszczędzić męki małym pacjentom, podaje im truciznę... " * 
 

 Dzisiaj chcę wam słowami samej lekarki pani Adiny Blady - Szwajger odpowiedzieć na pytanie dlaczego, choć uważam że tak naprawdę żadne tłumaczenia nie są potrzebne. Jednak skoro już znalazłam tę wypowiedź to chciałabym się nią z wami podzielić.

   " A.G. :  No a te zastrzyki dla dzieci ? To po to , żeby dzieciom oszczędzić strachu?
     A.B.-Sz. : Czy Pani sobie wyobraża jaka była śmierć tych ludzi, którzy szli do gazu ? Czy jest sobie Pani to w stanie wyobrazić?A te dzieci? ...Kossak -Szczucka w jakiejś swojej książce pisze ,że ludzie,którzy mieli głęboką wiarę ,mieli więcej szans na przeżycie.To jest dla mnie bzdura.Ale jest tam jedno zdanie ...Kiedy ona pisze o tym ,jak te niechodzące jeszcze dzieci jechały do gazu i takie malutkie dziecko robiło rączką >pa pa < ..A jeszcze inne ,które idzie do gazu pyta: Mamusiu ,dlaczego tu jest ciemno ? Przecież ja byłem grzeczny . - I dorosły też się boi ..." **

    Wyzwania: "Z półki", "Wojna i ...literatura"  
     Cytaty :
    * "Marek Edelman: Bóg śpi" ostatnie rozmowy przeprowadzają Witold Bereś i Krzysztof Burnetko
  ** "Ciągle po kole"  Anka Grupińska rozmowy z Żołnierzami Getta Warszawskiego

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz