środa, 22 sierpnia 2012

"Śliwki robaczywki" Ewa Marcinkowska - Schmidt

                                                        Ewa Marcinkowska - Schmidt

   Zdjęcie pochodzi ze strony Chopin2010.pl , Pani Ewa wzięła udział w  I Międzynarodowym Konkursie im. Fryderyka  Chopina dla Amatorów w 2009 roku. Sama ukończyła szkołę muzyczną II stopnia. Oto co mówi na temat przygotowań do konkursu:

    "Ponieważ mam psa,kota,dwanaście papug i troje dzieci,przygotowanie do konkursu nie było proste.Ale rodzna cierpiała godnie i teraz zna mój repertuar na pamięć.Pamiętam to jak dziś.Jechałam samochodem i usłyszałam informację o konkursie dla amatorów.Pomyślałam sobie wtedy,że to przecież moje marzenie" *

 Napisała również książkę dla dzieci o Fryderyu Chopinie pt. "Zagraj,Fryderyku",której okładkę widać po lewej stronie.


  Pisarka zajmuje się z powodzeniem pisaniem książeczek dla dzieci tj.  "Dzieci czarownicy","Zaczarowana wędrówka" czy "Pazurem pisane" .Jednak mnie urzekła powieściami dla dorosłych czytelników.  "Lawendowy pył" to pierwsza przeczytana przeze mnie historia opisana co ciekawe nie tylko przez panią Ewę ale i przez jej mamę Danutę Marcinkowską  i córkę Klaudynę Schmidt. Druga to "Zapach rozmarynu" związana z pierwszą ,o ile "Lawendowy pył" opowiada o części rodzny któa emigrowała do Polski ,"Zapach rozmarynu" opowiada o tych jej członkach i nie tylo ,którym z różnych powodów się to nie udało i pozostali po wschodniej części granicy.Polecam b.ciekawy tekst o tych trzech wspaniałych kobietach w magazynie "Familia".
 Niedawno na pewnym forum  padło pytanie o to która książka tak nas wcągnęła że dla niej zarwaliśmy noc,powinnam była wpisać zdecydowanie w/w.
 
  Podobnie było z wczoraj pochłoniętą historią wsi Zakręt, opisaną  w "Śliwkach robaczywkach",poszłam wprawdze spać przed północą ale tylko dlatego że ostatnia strona tak szybko się ukazała.
 
   Poznajemy życie przeciętnej wsi, plastyczne niezwykle realne opisy codziennego bytu od wstania ,pacierza i porannej obróbki bydła przez przygotowanie obiadu czy kolacji. Niby prosto,szaro i zwyczajnie.Jednak bohaterowie ich przemyslenia, marzenia i dążenia czynią tę powieść niezwykle interesującą.Ponajemy życie wsi od podszewki, a że podszewka ta nie zawsze lśni oczekiwaną( czy aby) czystoścą ? Nic to, wiemy że jest prawdziwa.
żródło: lubimyczytac.pl
   Ludzie sobie żyją spokojnie, choć nie są wolni od trosk,pieniędzy nie starcza jedni sobie je dodatkowo zarabiają przy taich zajęciach jak pielenie chwastów u warszawiaków,inni ich z kolei ... Żony( nie wszystkie) zastanawają się jak tu uniknąć codziennego lania jednocześnie myśląc co by tu zrobić by dzieci nakarmić.Gospodarze myślą ,no o gospodarce też myślą ... Jednym jak Ewie właśnie spełniają się marzenia, innych zycie wali się jak Antoniewiczowej i to z  tego samego powodu.
   Nie jest to zdecydowanie wieś sielska i spokojna,za to zdecydowanie prawdziwa i pociagająca mimo wszystko.
   
 
   Autor: Ewa Marcinkowska - Schmidt
   Tytuł:  "Śliwki robaczywki"
   Wydawnictwo : Klucze 
    Warszawa 2009                     


  Ocena książki:  5/6
 
    *  Cytat z : "Niezwykła statystyka prof. Kazimierza Gierżoda" zapraszam
           do przeczytania całości.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz