piątek, 10 maja 2013

" Kto zabił Jezusa ?" Paweł Lisicki

  Autor : Paweł Lisicki
  Tytuł: "Kto zabił Jezusa? Prawda i interpretacje"
 Wydawnictwo : Wydawnictwo M
  Miejsce i rok wydania: Kraków 2013
 
  
    
      "Kto zabił Jezusa? "  jest to pytanie na które szukamy odpowiedzi, nie tylko my , szukano jej już wcześniej . Sama historia szukania jej ma już dwa tysiące lat . Powstawały setki teorii dotyczących tej sprawy, mnóstwo błędnych założeń czasem przypadkowych, innym razem będących wynikiem celowego zniekształcanie faktów tak by pasowały do jakiejś z góry założonej tezy. Teoretycznie,wszyscy wiemy i nie mamy wątpliwości ale jednak gdyby tak  każdemu z osobna zadać pytanie, to odpowiedzi bywają różne. Rzymianie powie ktoś, nie to poganie powie ktoś inny. Trzeci zaś zapyta "To wy nie wiecie że to Żydzi, zabili Pana Jezusa !". Podejrzewam że niejednokrotnie również słyszeliście , ja słyszałam , że chrześcijanie byli winni Holokaustu.
    Wbrew pozorom zatem temat ten jest kontrowersyjny, mimo że prawdziwa odpowiedz jest jedna. Z tymi wyżej przytoczonymi wersjami autor prowadzi niejako "dyskusję" przytaczając najróżniejsze wypowiedzi, sięgając po wszelkie możliwe zródła , prowadzi można rzec dochodzenie , obalając bądź potwierdzając  akurat omawiana wersję. Przypomina mi to trochę rozmowę czy też spór doskonały. Już tłumaczę w czym rzecz. Bardzo często zdarza się że po jakimś sporze, kłótni czy dyskusji , zwłaszcza jeśli temat był "gorący" a nam zależało na przekonaniu rozmówcy do swoich racji. Siedzimy i słowo po słowie przypominamy sobie owa rozmowę , na nowo reżyserując ją , uprzedzając ataki, mając doskonałe argumenty nie do pobicia .Przewidując wręcz kontrargumentację . Na podobieństwo wojownika ,który po przegranej walce ,przeżywa ją ponownie widząc siebie jak w arcymistrzowski sposób ,błyskawicznie pokonuje przeciwnika. Tu analogicznie autor rozprawia się z mitami narosłymi wokół tego tematu.
    Paweł Lisicki żeby nie narzucać nam odpowiedzi ani też swojego zdania a pozwolić na samodzielne myślenie i wyciąganie wniosków, pisze o tym jak działali, myśleli i zachowywali się w sprawach związanych z Bogiem i religią przedstawiciele różnych środowisk, zarówno zeloci, faryzeusze, czy w szerszych ramach Rzymianie, Żydzi i Chrześcijanie. To o tyle jest istotne dla sprawy gdyż najpierw znać musimy normy i zwyczaje by móc czytając samemu ocenić całą sytuację.  
   Dużym plusem tej pozycji jest wielość źródeł z których korzysta autor, pozwala nam to na naprawdę szerokie spojrzenie na sprawę śmierci Chrystusa. Dodam jeszcze że z przyjemnością przypomniałam sobie wiele historii z życia Mesjasza , gdyż nie tylko teksty o Jego ostatnich chwilach na ziemi  przytacza autor.
   Lektura ta przede wszystkim uświadomiła mi jak wiele rzeczy "mi się wydawało" i ile jeszcze muszę się nauczyć. Książka ta zmusza do myślenia, niejednokrotnie do szukania informacji poza nią. Wymaga spokoju i skupienia, gdyż nie jest to książka łatwa w odbiorze, ale czyż mogłaby być skoro poruszony w niej temat jest tak ważny ?

   "Autor prowadzi nas przez gąszcz faktów i interpretacji z wielką erudycją i biegłością , dzięki czemu poznawanie wraz z nim losów wiary chrześcijańskiej staje się nie trudem , ale niezwykłą , porywającą przygodą" *  
                Rafał A.Ziemkiewicz   

   
   Ocena książki : 8 / 10

   * Pozwoliłam sobie przytoczyć fragment wypowiedzi Pana Rafała A. Ziemkiewicza widniejącej na tylnej stronie okładki.  


     Za możliwość przeczytania książki Pawła Lisickiego dziękuję Wydawnictwu M

 
                     


   

  

2 komentarze: