środa, 1 maja 2013

Święto Pracy ! bardzo proszę

 
   " ... I tak do czasu , gdy w Buenos Aires będą niewolnicy , będę powtarzał to samo ! W szkole uczyli nas, że niewolnictwo zostało zniesione .Ale wiecie, co to jest? To bujda! Ponieważ w Buenos Aires niewolnictwo nie zostało zniesione ; w tym miescie niewolnictwo jest na porządku dziennym pod różnymi postaciami ; w tym mieście wykorzystuje się pracowników w nielegalnych warsztatach, jeśli są to imigranci , pozbawia się ich możliwości wyjścia stamtąd ; w tym mieście są dzieci, które żyją na ulicach od lat! Nie wiem czy jest ich mniej czy więcej , ale jest ich dużo, to miasto poniosło klęskę i nadal ją ponosi , nie mogąc ich wyzwolić z tej strukturalnej, jaką jest życie na ulicy, życie wykluczonych. w tym mieście zabronione jest wykorzystywanie, ludzkiej siły pociągowej... Ale każdej nocy widzę na Plaza de Mayo ( plac Majowy) wózki wypełnione kartonami  i ciągnięte przez dzieci ...To nie jest ludzka siła pociągowa? To jest niewolnictwo ,wykorzystujące człowieka .w tym mieście porywa się kobiety i dziewczęta, które są wykorzystywane , niszczy się ich godność. W tym mieście są ludzie  ,którzy czerpią zyski i żywią się ,bogacą się ciałem braci , ciałem tych wszystkich niewolników i niewolnic" 
                   Homilia kardynała Jorge Mario Bergoglio SJ, arcybiskupa Buenos Aires
                             wygłoszona z okazji Mszy świętej w intencji ofiar przemytu i handlu ludzmi ,plac Konstytucji ,
                                      23 września 2011 


   " ...Pojęcie pracy wypaczyło się ,gdyż praca jest tym, co nadaje ci godność.
       Godnosc uzyskujemy dzięki pracy, gdyż zarabiamy na chleb i to sprawia , że możemy nosić wysoko głowę. Kiedy jednak praca nie jest na pierwszym miejscu , ale pierwszoplanowy staje się zarobek , gromadzenie pieniędzy , wówczas zaczyna się lawinowy upadek moralny. A lawina ta kończy się wyzyskiem tego kto pracuje.Nie jest to moje zdanie - wypowiedział je wczoraj papież podczas audiencji. Gdy się wypacza ,prawdziwy cel pracy, istotę pracy , a jest nią osoba , zaczyna wzrastać nienasycona pogoń za pieniądzem ,co kończy się niewolnictwem."
                             Kazanie kardynała Jorge Mario Bergoglio SJ, arcybiskupa Buenos Aires
                               podczas Mszy św. upamiętniającej ofiary pracy niewolniczej, w 5 lat po pożarze nielegalnego zakładu Luisa Viale 1269, 27 marca 2011    

                                         
             Cytaty pochodzą z książki " Papież Franciszek Kard. Jorge Mario Bergoglio. Chciałbym kościoła ubogiego dla ubogich"
   (pierwszy cytat str. 57/58, drugi  str. 45/46 )
   

4 komentarze:

  1. Od stuleci nie zmienia się nic. Chciwość bierze górę nad prawem.)

    OdpowiedzUsuń
  2. Odpowiedzi
    1. Żeby tylko chciały trafić pod właściwy adres!

      Usuń