środa, 3 lipca 2013

(Nie)święci : Św. Fabiola - bigamistka

 
     Jak wiemy w kościele katolickim świętych jest bardzo dużo, podejrzewam że i wśród duchowieństwa nie wszyscy wszystkich świętych znają. Ja przyznaję wielu nie znam. Czytam właśnie książkę pt: "Święci nie - święci" Thomasa J. Craughwella i zdumiewa mnie jak wielu świętych nie znam. Pomijając już różne fakty z życia kościoła. Bo kto z przeciętnych wiernych wie że na kilka dni przed śmiercią Jana Pawła II , 22 marca 2005 roku zmarł "papież" Clemente Dominiquez Gomez ,który przyjął imię Grzegorza XVII? Ogłosił się papieżem w 1978 roku. Nie on jeden w czasach współczesnych. W 1998 roku grupa określająca się jako Prawdziwy Kościół Katolicki wybrała na papieża ojca Luciana Pulvermachera ,który przyjął imię Piusa XIII. Ja nie miałam o tym pojęcia.

    Św. Fabiola ( bigamistka)
Św. Fabiola
 


    Zmarła w roku 399. Była bogatą chrześcijanką, która wyszedłszy za mąż tak nieszczęśliwie że mąż zdradzał ją na każdym kroku w końcu rozwiodła się, co oczywiście uznawane jest za grzech. Ponownie wyszła za mąż co było ogromnym skandalem w ówczesnych czasach, w kościele zresztą jest do dzisiaj. Jednak jej nowy mąż zmarł. " Lecz łaska spłynęła na Fabiolę. Pewnego dnia zjawiła się wśród skruszonych przy bazylice laterańskiej - w kościele, który jest katedrą papieża. W IV wieku żal za grzechy oraz rozgrzeszenie były sprawą bardziej publiczną niż dziś. Grzesznicy nie wyjawiali swych grzechów w prywatnych konfesjonałach ; przychodzili na mszę niedzielną w zgrzebnej odzieży ,nieuczesani i brudni by pokazać wszystkim, jak bardzo żałują swych niegodziwości. Św. Hieronim opisuje tę scenę mówiąc, że szlachetna Fabiola pojawiła się w << rozczochranych włosach . blada, z ubrudzonymi dłońmi i brudną szyją>> Tej niedzieli papież odpuścił jej wszystkie grzechy."
                                                Thomas J. Craughwell "Święci nie - święci" str.54


    Zmieniła swoje życie, sprzedała majątek a za pieniądze otworzyła szpital w którym pracowała niczym znana współcześnie, zmarła w 1997 roku błogosławiona Matka Teresa z Kalkuty w Indiach.

2 komentarze:

  1. Trudno znać wszystkich świętych i wszystkie święte. Ja będę się zapoznawać z Ritą.)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Od spraw beznadziejnych. Znam ją tylko dzięki książce Marty Fox :-)

      Usuń