wtorek, 24 lutego 2015

"Japonja : kraj i ludzie" E.B.

 Autor :E.B.
 Tytuł : "Japonja : kraj i ludzie" 
 Miejsce i rok wydania : Warszawa 1904 rok
 Przekład : przekład z języka rosyjskiego.

    Niewielkiej objętości książka o Japonii , którą przeczytałam z ogromną przyjemnością. Mimo nieco archaicznego języka naprawdę warto po nią sięgnąć , jest to całkiem przyjemna lektura na temat tego mimo wszystko mało znanego nam kraju.
    Dzięki tej książeczce dowiadujemy się zarówno o geografii Japonii , jej położeniu , warunkach środowiskowych  roślinach, zwierzętach które ją zamieszkują. Oczywiście  opisani są i Japończycy , ich zwyczaje, sposób życia , to czym się zajmują, podział społeczeństwa. Zwykle wielogodzinną praktycznie całodzienną pracę za niewielkie wynagrodzenie kojarzymy raczej z Chinami , okazuje się że niezupełnie , więcej nie zdradzę.
   Nieco historii również w pracy tej jest zawarte, choć akurat nie na niej głównie skupił się autor ( autorka ?) . Surowe warunki życia, małe możliwości chłopów w stosunku do ogromnych wymagań ich panów o dziwo nie skutkują upadkiem morale. Pracowitość i przestrzeganie pewnego powiedzmy kodeksu uznane zostały jako czynniki umożliwiające wzrost rozwoju całego kraju.
   Tu tajemniczy E.B. ( ewentualnie tajemnicza ) stwierdziwszy chyba iż należy nieco mniej chwalić naród opisywany , a wierzcie mi w pewnym momencie narasta wrażenie czytania peanów wręcz, uznał/ła iż Japończycy są tylko naśladowcami Europejczyków.
   Dla zafascynowanych minimalizmem wspomnę tylko że i o prostocie życia w tym kraju też nieco się w dziele tym wspomina. Na koniec tylko chciałabym zauważyć iż rzecz może być nieco zdezaktualizowana niemniej mimo tego, czyta się  fantastycznie choćby tylko jako ciekawostkę już historyczną. A i język którym autor/ka się posługuje sprawia sporo przyjemności , wiem iż być może to dziwne ale lubię również dzięki językowi nieco cofnąć się w czasie.

3 komentarze:

 1. Ciekawe czemu w tytule jest Japonja, przez "j" w środku. Kiedyś tak mówiono?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, podobnie pisano kiedyś (tak jak i mówiono) : Marja czy ziemja spójrz np. na stare wydania "Marii" Malczewskiego a znajdziesz zarówno zapis "Marja" jak i chyba jeszcze starszy "Marya" :-)

   Usuń
  2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

   Usuń