sobota, 7 lutego 2015

"Groszek mały cudotwórca"

Tytuł : "Groszek mały cudotwórca"
 Autor :  Marzena Kwietniewska - Talarczyk
Ilustracje : Ewa Zabaryło - Duma
 Wydawnictwo : Zielona Sowa
Gatunek : opowieść dla dzieci
  Seria : Zaopiekuj się mną!
Źródło książki : biblioteka
  Wiek czytelnika : 4 - 5 lat (tak podaje wydawnictwo)

                    

   Książka przyjemna dla oka już od pierwszej chwili, okładka w jasnych barwach z tytułowym Groszkiem czyli małym kotkiem przyciąga wzrok. Ten sam cel osiągają również brokatowe elementy na okładce , choć jak dla mnie mogłoby ich nie być. Córka jednak jest nimi zachwycona. Plusem jest twarda okładka , choć dla mnie samej nie ma to znaczenia to w przypadku książek dla dzieci często czytanych i w dodatku przeglądanych też samodzielnie, nie zawsze delikatnie ma to znaczenie.
   Bohaterkami poza tytułowym Groszkiem są dwie siostry Zuzia i Ola , wychowywane przez samotną mamę , w opiece nad nimi pomaga babcia , pracująca babcia co wcale nie było tak oczywiste kiedy to moje pokolenie było w wieku bohaterek. Tu sytuacja została dobrze dopasowana do tego co dzieci znają, coraz częściej się z takimi właśnie codziennymi zagadnieniami spotykają.
   Marzeniem dziewczynek jest posiadanie własnego kotka , nie zgadza się na to mam powołując się na najczęstsze chyba argumenty jakie dzieci w takich sytuacjach słyszą , małe mieszkanie , mało czasu i zbyt wiele godzin spędzanych w pracy. Któż z nas sam ich nie używał , podejrzewam że większość.
  Wypadek jakiemu ulega Zuzia powoduje w jej zachowaniu zmiany , jest smutna , płaczliwa, nic jej się nie chce i na nic nie ma ochoty. Przypadkowo znaleziony bezdomny kotek potrzebujący pomocy pomaga naszej małej bohaterce uporać się z problemami związanymi z wypadkiem. Książka napisana w bardzo realistyczny sposób, dodatkowo porusza problem pomocy zwierzętom co mam nadzieję spowoduje wzrost empatii.
   Nie jest to arcydzieło, ale jest to naprawdę sympatyczna opowieść do poczytania wraz z dzieckiem.

   O innych książkach z tej serii przeczytacie też :
    "Buba! Ty łobuziaku" Marzena Kwietniewska Talarczyk (klik)

1 komentarz: