czwartek, 13 grudnia 2012

Przeznaczenie ciąg dalszy

    

   Autor : Inger Harriet Hegstad
   Tytuł tomu 7 : "Szczęśliwa dolina" (org. "Vakkerdalen")
   Tytuł tomu 8 : "Droga do doliny" ( org. "Vakkerdalen;Grottens hemmelighet" )
   Tytuł tomu 9 : "Tajemnica jaskni" ( org. "Grottens hemmelighet" )
   Tłumaczenie :
            tom 7  -  Zuzanna Byczek
            tom 8  - rozdz. 1 - 3 Zuzanna Byczek
                          rozdz. 4 - 13 Małgorzata Jacyna
            tom 9  - Małgorzata Jacyna

 
         W szpitalu dla umysłowo chorych umiera Anna ,żona Ivera. Wbrew pozorom Iver tę stratę bardzo przeżywa, choć zdecydowanie to śmierć Gurine wprowadzi najwięcej zmian w życiu mieszkańców Gronvoll. Kari ucieka przed chorą zemstą gospodarza, jej chata ulega unicestwieniu w pożarze, poar ten pozostaje tajemnicą ,ktorą na darmo starają się rozgryzć okoliczni mieszkańcy.
     Śladem Kari,po śmierci sej przybranej matki udaje się Hansine. Droga jest niebezpieczna ,w końcu po groznym spotkaniu z przestępcą Hansine ucieka,gubi niestety mapę.
      Czy mmo to w dolinie znajduje schronienie? Mama wrażenie że ta dolina kryje poza złotem coś strasznego. A już skojarzenie z SoLL jest tak silne że odnoszę wrażenie iż czytam niejako historię doliny w czasach po Ludziach Lodu. Wiadomo że opustoszała, kto wie co tam się działo? Uprzedzam nadgorliwych to tylo moje luzne skojarzenia nie liczę lat ani nie sprawdzam na mapach niczego od pochodzenia autorek na pochodzeniu bohaterów skończywszy.
         Ukochany Hansine , po sprowokowaniu zabija swego przeciwnika i ucieka. Czy złączy się z Hansine, czy jednak Go znajdą i skażą ?  Może dowiem się w następnym tomie.

       W czasach współczesnych zaś romans Rity z Johannesem można powiedzieć rozwja się mimo przeszkód, podążają na razie po omacku za wspomnieniami babci Rity która jest chora i nic nie pamięta albo co pewniejsze udaje tylko niepamięć. Oczywiście śledzi ich były już narzeczony Rity, Johannes okazuje się również nie jest wolny . Widać już jak na dłoni dlaczego wolę dawne czasy.  


   

1 komentarz:

  1. Do wielotomywych sag podchodzę z dystansem, ale tak zaciekawiła mnie :)

    OdpowiedzUsuń