sobota, 13 września 2014

Jo Nesbo "Pierwszy śnieg"

   Autor : Jo Nesbo
   Tytuł : "Pierwszy śnieg"
   Przekład : Iwona Zimnicka
   Wydawnictwo : Wydawnictwo Dolnośląskie
   Gatunek : kryminał skandynawski
   Wyzwanie : z półki 2014
 
                      
zródło zdjęcia: lubimyczytać.pl

 
Zima - czarowi tej pory roku  ulega przynajmniej na początku  praktycznie każdy nie tylko dzieci. Niezależnie od wieku zdarza nam się oddawać białym szaleństwom, obrzucanie śnieżkami , orzeł na śniegu czy bałwan z marchewką zamiast nosa to wręcz niezbędne elementy towarzyszące zabawom w trakcie tych jakże krótkich dni. Poza tym przecież , pierwszy śnieg rozświetla świat, bure barwy póznej jesieni ,błota i smętny smutek ustępują  śnieżnej czystej bieli a świat staje się jaśniejszy, piękniejszy, czyściejszy.
   Giną kobiety zawsze mężatki i matki, zgony łączy jeszcze pierwszy śnieg i .... bałwan. Zawsze wraz z mordercą pojawia się bałwan. Odpowiedzi na pytanie kto stoi za tymi zdarzeniami szuka Harry Hole w doborowym towarzystwie współpracowników oraz nieodłącznej butelki w chwilach kryzysu.
    Świetna robota , prawdziwy majstersztyk, myślę tu o fabule, o prowadzeniu śledztwa, o fałszywych tropach, o tym że kiedy już mamy podejrzanego co tam podejrzanego , winnego już mamy i to nie raz, okazuje się że więcej jest argumentów za jego niewinnością niż za winą. Autor wodzi czytelnika za nos , kreśli tak wiarygodny portret mordercy że kiedy już pozbywamy się wątpliwości wiadomość "To nie on/ona!" brzmi niczym jakiś koszmarny żart.
    Pisząc o "Wybawicielu" polecałam go jako świetną wręcz rewelacyjna lekturę. "Pierwszy śnieg" uważam za obowiązkową rzecz dla miłośników kryminałów i za wzór dla osób piszących czy też chcących pisać  powieści kryminalne. Tak powinno się pisać!!! Napięcie nie spada do ostatniej strony a rozwiązanie podnosi ciśnienie jeszcze bardziej choć wydawało się to już niemożliwe.
 
             Książka przeczytana w ramach wyzwania : z półki 2014

   
    


6 komentarzy:

 1. Przeczytałam 3 książki autora, lubię jego książki ale nie należą do moich ulubionych z gatunku thrillera, ale kiedyś zapewne przeczytam też "Pierwszy śnieg" ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam serdecznie , jak dla mnie naprawdę dobra robota.

   Usuń
 2. O, to właśnie kiedyś czytałam. Co nie znaczy, że pamiętam, kto zabijał :) I bardzo dobrze, przeczytam sobie kiedyś po raz drugi :)

  OdpowiedzUsuń
 3. A ja jeszcze nie znam twórczości Nesbo...

  OdpowiedzUsuń