wtorek, 8 kwietnia 2014

Notatnik moleslawa

       Galeria Kongo i Beznadziejnie zacofany w lekturze to blogi na których znalazłam kilka z tych tytułów , resztę znalazłam idąc tropem ich poleceń. Niestety pertraktacje dotyczące choć częściowego pokrycia rachunków za ewentualnie poniesione wydatki nie przyniosły oczekiwanego efektu. Redakcja przewiduje ponowne zgłoszenie wniosku.

   Do kupienia i przeczytania:
    
  Marceli Najder "Rewanż"
  Merridale "Wojna Iwana"
  Antony Beevor "Stalingrad" , - "Berlin - Upadek 1945"
  Glazar "Stacja Treblinka"
  Englund "Lata wojen"
  Heydung "Dahlberg w Polsce"
  Czuruk "Lwów w cieniu Kołymy"
  "Archiwum Ringelbluma.Dzień po dniu zagłady"
  Lehndorff "Dzienni z Prus Wschodnich"
  Baruch Milch "Testament"
  Perechodnik "Spowiedz" - nakład wyczerpany !!!
  Goldstein "Bunkier"
  Halina Zawadzka "Ucieczka z getta"
  Schonker "Dotknięcie anioła" 
  
      Aktualnie również dzięki w/w blogom zachwyciłam się serią Karty Historii , przeczytałam "Oblężone" oraz "Wypędzone" które to książki zrobiły na mnie ogromne wrażenie. Nie tylko na mnie w czym utwierdziła mnie wczorajsza rozmowa z ulubioną bibliotekarką. Listę od  Beznadziejnie zacofanego powinnam uaktualnić o twórzczość  Jerzego Krzysztonia , dziś z samego rana zaś Marlow zachęcił mnie , odnoszę wrażenie że wbrew własnym zamiarom do zapoznania się z "Papuszą" Angeliki Kuzniak.  Każda wizyta tak naprawdę kończy się zapisaniem kolejnych odkryć , które regularnie gubię jak to ja chowając notatki tak by ich nie stracić.
    Blogów inspirujących , zachęcających mnie do nowych lektur czasem i do takich na które bez nich bym nie spojrzała jest oczywiście więcej i jeszcze je Wam przedstawię.


4 komentarze:

 1. O przepraszam - czuję się wywołany do tablicy - nie miałem i nie mam zamiaru nikogo zniechęcać do lektury "Papuszy". Skąd w ogóle taki wniosek? (jeśli prześlesz mi swój adres książkę mogę Ci pożyczyć)
  Bardzo solidna lista lektur - "Dahlberg w Polsce" Heyduka to książka raczej do oglądania niż czytania - zawiera mapy z "De rebus a Carolo Gustavo ..." Pufendorfa, a do czytania jest w sumie krótki dziennik Dahlberga, który zresztą w swojej książce wykorzystał Englund. Z książek Beevora - moim zdaniem znacznie lepszy niż "Berlin" jest "Stalingrad" a z serii Żydzi polscy najlepsze pozycje to książki Perchodnika, Schonkera i Zawadzkiej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za propozycję z chęcią skorzystam. Niestety kuż próbowałam pisać do Ciebie wiadomość na mail i nic. Było to przy okazji gdy ukazała się w kioskach seria Biblioteki II wojny światowej , skorzystałam wtedy z rady Zacofanego i nie żałuję. Jeśli możesz mi przesłać swój adres mailowy to proszę moleslaw@gazeta.pl .

   Zawadzka jest dosłownie w jednej ( co???!!!!!) bibliotece w Poznaniu , niby nawet mi dojazd pasuje z tym że o ile mam zapał jechać po książkę przed przeczytaniem to z oddawaniem w odległych bibliotekach mam już problem i potem płacę. Perechodnik - nakład wyczerpany w bibliotece osiedlowej jest ale wypożyczony non stop chyba w końcu spytam o zapisanie się po niego. Swoją drogą i z Kartami Historii nie jest łatwo , trafić je na półce to jak trafić w totka ale to dobrze świadczy, ludzie jednak czytają.

   Usuń
  2. Przesłałem Ci wiadomość pisząc na adres, który podałaś.
   Wygląda na to, że czytają tylko w sieci są nieobecni :-)

   Usuń
  3. Dzięki odpisałam :-)

   Usuń