niedziela, 3 sierpnia 2014

"Rozum i wiara, modlitwa,godność, solidarność"

 
   Rozważania trzech osób o tyle ciekawe że przedstawiające nie tylko trzy różne punkty widzenia na zasadzie każdy ma w końcu swoje zdanie ale i z punktu widzenia różnych religii które wyznają. Papież Franciszek będący ówcześnie jeszcze kardynałem jak wnioskuję z autorstwa, rabin Abraham Skórka i członek kościoła prezbiteriańskiego dr.Marcelo Figueroa . Sam dobór tematów jest niezwykle poważny i gwarantujący interesującą lekturę dodatkowym plusem są osoby , które prowadzą tę dyskusję.
  Spojrzenie na zagadnienie godności człowieka niezależnie od tego kim jest i co robi jest bezdyskusyjne i obiektywnie chyba możemy przyznać że dość podobne jeżeli wychodzimy z założenia że każdy jest przecież dzieckiem Boga. Choć już zachowanie się takie by tę godność uszanować może wywołać chwilami refleksje a raczej to jak łatwo godność w dzisiejszym świecie przychodzi nam deptać nie tylko cudzą ale i chyba jeszcze bardziej własną poprzez nieuszanowanie tej pierwszej.
   Modlitwa nie tylko jako prośba czy dziękczynienie ale i autentyczny spór z Bogiem i co o tym myślą nasi dyskutanci jest równie interesujące. Choć mnie nie ukrywam najbardziej przyciągnęło zagadnienie sprawiedliwości , nieodłączne przecież od godności. Piękny przykład kobiety uzmysławiającej biskupowi że sztywne ramy działania bywają zbyt sztywne a pomoc nie może czekać mnie rozbroił tak samo zresztą jak i reakcja biskupa.
   Rozdziały zakończone są tekstami do refleksji , pozwalającymi na przemyślenie spraw głębiej ale i przykłady podane są dla odmiany czytelnikom bliższe niż niektóre podawane w samej toczącej się rozmowie.
   Przede wszystkim podziwiam to jak pięknie możemy ze sobą prowadzić rozmowy, dyskutować nie obrażając się i co ciekawe ale przecież nie jakoś specjalnie dziwne zgadzać się w najważniejszych ale i tych drobniejszej wagi kwestiach.

  

  

3 komentarze:

 1. Sztuka prowadzenia budujących rozmów- to wielka sztuka...

  OdpowiedzUsuń
 2. Czytałam i przyznam, że na mnie też zrobiła bardzo dobre wrażenie. To jedna z tych książek, które warto czytać powoli, skupiając się na ich fragmentach.

  OdpowiedzUsuń
 3. Zapowiada się ciekawie :)
  http://swiat-chomika.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń