czwartek, 17 stycznia 2013

Buffy the vampire slayer II

 
   Autor : Christopher Golden
   Tytuł : "Buffy postrach wampirów.Zaginiony pogromca.Część 2 Mroczne czasy" 
   Przełożył : Potr Maksymowicz
   Tytuł oryginału : "Buffy the Vampire Slayer/The lost slayer.vol.2 Dark times."
   Wydwnictwo : Zysk i s - ka 
   
  

  Z okładki :
 
   " Sunnydale zawsze było rajem dla stworów z zaświatów .Lecz gdy Buffy Summers budzi się w prawdopodobnej przyszłości ,ze zgrozą stwierdza,że południowa Kalifornia znalazła się pod panowaniem wampirów.Buffy dowiaduje się ,że jej przyjaciele zaczęli już walczyć z nowym porządkiem ,teraz jednak sa zupełnie inni : Willow została pełnoprwną wiedzmą ,Xander stał się ponurym ,oznaczonym bliznami wojownikiem ,u Oza nastąpiło niebezpieczne rozdwojenie jazni.Jeszcze bardziej szokująca jest wiadomość o zaginęciu Faith ,której miejsce zajął nowy Pogromca ,Buffy jest przerażona tą nową rzeczywistością ,za którą sama ponosi całowitą winę. 

  Natomiast w terazniejszości przyjciele Buffy nie potrafią zrozumieć  ,dlaczego Pogromca zachowuje się ta dziwnie .Nie zdają sobie sprawy ,że w jej ciele zmieszkała Wieszczka.Albo muszą odbić przyjaciółkę ,albo też sama Buffy ,uwięziona w przyszłości ,musi odnalezć drogę do domu,lecz najpierw oczekuje ją konfrontacja z najgorszym koszmarem ..."  


     Drugi tom ,który spokojnie mógłby być w jednym tomie z pierwszym , nie wiem kto to tak bezsensownie wydał zamiast jednego porządnego tomu ,dano małe ksiażeczki sprawiające wrażenie .... a co tam ,zwyczajnie chyba ktoś wymyślił że więcej na tym zarobi. Nie wiem kto bo nie wiem jak została ta historia wydana w oryginale. Jednak nauczona doświadczeniem z Sagami Norweskimi  mam nie najlepsze zdanie o naszych wydawcach ,jeśli jest inaczej z góry przepraszam. 

   Buffy wydostaje się z więzienia i z przerazeniem obserwuje co stało się z miastem opanowanym przez wampiry, jak zachowują się pozostali przy życiu ludzie z których część współpracuje  z wampirami.Dość powierzchownie niestety potraktowany jest zarówno opis miasta jak i zachowań ludzi , choć może o to chodziło na tym tle widać wyraznie że nie moralne rozważania są tu najważniejsze a działanie we własnym interesie ,by przeżyć.Autor podkreśla to notorycznie przywołujać w myślach Buffy, pierwszą zasadę Pogromcy: przeżyć. 
   Willow jest przywódczynią całej grupy, Xander stał się odważnym potrafąicym doskonale walczyć i wygrywać z przeciwnikiem nawet silniejszym od sibie. nie ma już mowy o słabości, ukrywaniu się za innymi itp. zchowaniami. 
  Trochę mieszają się czasy wydarzeń, nie wiem czy to kwestia mojego przywyczajenia do dat przy dwutorowym toku narracji ?  Pewnie tak. W każdym razie nie jest najgorzej, powieść mimo pewnej przewidywalności wciąga  , momenty walk nie pozostawiają czytelnika obojętnym mmo iż wiaomo że Buffy musi wygrać. Zagadką pozostaje ,w jaki sposób? Z największym wrogiem jakiego miała kiedykolwiek, zna ją dokładnie ,wie o niej wszystko ,ba wszystko co Ona wie i umie jest Jego zasługą. Kto to ? Wiem że się domyślacie ... nie ,nie Camazotz . 

 
      Ocena książki : 4/6 

   Książka przeczytana w ramach wyzwania Trójka e - pik  ,książka będąca częścią serii. 
 
             
    

    oraz w wyzwaniu : Z półki
            
                 

 
  

  

   


   

4 komentarze:

 1. Dziękuję za link. Jeżeli nie widzisz swoich komentarzy pod wpisem wyzwaniowym, wystarczy żebyś przewinęła na dół strony i "załadowała więcej". Kiedy post ma ponad 200 komentarzy, nie wszystkie wyświetlają się na stronie głównej :) pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Uwielbiałam serial. Książki nigdy nie czytałam, ale boję się trochę sięgnąć bo seriale w odróżnieniu od filmów nakręcone na podstawie książek są lepsze od oryginału. Kilka razy już się tak zawiodłam:(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Te książki powstały na podstawie serialu, uprzedzam uczciwie że serial lepszy ,tak jak podejrzewasz.

   Usuń