środa, 11 września 2013

Chorzy z powodu zdrowego żywienia


    Coraz częściej dochodzą do nas sprzeczne wyniki badań  najróżniejszych specjalistów.Wystarczy przejrzeć ze dwa numery czasopism dotyczących zdrowia. Każdy chyba w swoim życiu zetknął się z tymże jedno zródło podaje wynik jakiegoś badania po czym natykamy się na wyniki innego badania dotyczące tej samej rzeczy całkowicie sprzeczne z pierwszymi. Zdarza się to często w sprawach zdrowia, leków a już wyjątkowo często w kwestiach dbania o urodę.
    Ciekawym potwierdzeniem tego zamieszania są wieści dochodzące nas z dziedziny farmaceutycznej, znikają leki dotychczas stosowane i to długo , pewne leki trafiają na listę wydawanych tylko na receptę po czym po jakimś czasie znów można zakupić je bez żadnego problemu. Tak było choćby z powszechnie stosowana Pyralginą.
   W tym zalewie sprzecznych informacji trzymamy się choć z grubsza tez uznanych za słuszne , powtarzanych przez specjalistów trenerów, dietetyków mam tu na myśli zdrowe odżywianie i zdrowy tryb życia. Witamina C wszechstronna, zielona herbata - same plusy o choćby antyoksydanty. Chcesz schudnąć licz kalorie , nie jedz cukru .... chyba wszyscy zgadzają się z tymi wskazaniami.
    Udo Pollmer niemiecki dietetyk i jego współpracownicy zadali sobie sporo trudu sprawdzając wszelkie tezy dotyczące zdrowego odżywiania . W tej książce przedstawiają wyniki swoich obserwacji oraz badań wszelakich , które wszystko co wiemy o dietetyce stawiają na głowie. Nawet jeśli jesteśmy sceptykami to i tak pozostaje niepewność , bo co jeśli wszystko co wiemy o odżywianiu to nieprawda?
 
   Autorzy : Udo Pollmer, Andrea Fock, Ulrike Gonder, Karin Haug
   Tytuł : "Smacznego!Chorzy z powodu zdrowego jedzenia"
   Wydawnictwo : Państwowy Instytut Wydawniczy
   Tytuł oryginału : "Prost mahlzeit! Kramk durch gesunde ernahrung"
   Przekład: Magdalena Zadrąg
   Miejsce i rok wydania :Warszawa 2010
   Książka : zostaje u mnie
     

4 komentarze:

 1. W tej materii trzeba się kierować przede wszystkim zdrowym rozsądkiem.

  OdpowiedzUsuń
 2. E, no bez przesady. Co, warzywa są niezdrowe, a czipsy zdrowe?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak zle nie jest , niemniej choćby takie żelazo. Dla mnie nowością jest to że nie powinniśmy go suplementować w zwykle wskazanych okresach jak choćby przeziębienie czy comiesięczna przypadłość kobieca o przeziębieniach nie wspomnę.

   Usuń