niedziela, 21 kwietnia 2013

Michael Palmer "Cicha kuracja" czyli ważny głos w sprawie medycznych ubezpieczeń ;-)

  
  
 Harry Corbett jest lekarzem ogólnym, ma  młodszą żonę Evie , ciekawą pracę ,brata i klątwę rodzinną jak sam to nazywa. Znalazł taką informację :
  "Prawdopodobnie znaczną rolę odgrywają tu przyczyny społeczne i genetyczne.W miektórych rodzinach obserwujemy wzorzec,który nazwaliśmy > prawem dekady< . Ujmując rzecz po prostu,wygląda na to,że pierwszy atak serca u syna występuje dokładnie dziesięć lat wcześniej niż u jego ojca.Oczywiście istnieją wyjątki od tego prawa,ale zawsze lepiej sprawdzić. Jeśli ma się pięćdziesięcioczteroletniego pacjenta z zawałem serca,to wywiad pokaże, że jego ojciec miał swój pierwszy zawał w wieku sześćdziesięciu czterech lat. Nie sześćdziesięciu trzech czy sześćdziesięciu pięciu był dokładnie dziesięć lat starszy ..."  

     W rodzinie doktora zawał uderzył zarówno w dziadka jak i w ojca dokładnie pierwszego września, można łatwo domyślić się że zgodnie z wyżej przytoczoną zasadą. Jako że pierwszy września zbliża się wielkimi krokami a sam zainteresowany poczuł tzw. ból zamostkowy i wiecznie coś mu z sercem się dzieje rozumiemy jego strach i oczekiwanie w napięciu.
   Evie ma mieć poważną operację, usunięcie pękniętego tętniaka tętnicy przedniej mózgu a w pracy u doktora toczy się walka o wysoką stawkę. Specjaliści pod wodzą kardiochirurga Caspara Sidonisa starają się zabrać wszelkie uprawnienia do drobnych zabiegów specjalistycznych typu zszycie małego rozcięcia czy też nastawienia kości,zamierzają wymóc na nich wołanie specjalisty do każdego takiego wypadku. 
    Sporo tego, ile można znieść , okazuje się że znacznie więcej. W przeddzień operacji żona doktora zostaje zabita w szpitalu, podejrzenia kierują się ku lekarzowi gdyż tylko ktoś znający się na medycynie mógł w taki sposób wysłać ją na drugi świat, przeciwnik Harryego Corbetta doktor Sidonis oskarża go o to przestępstwo.
   To dopiero początek zmartwień naszego bohatera, wraz ze śmiercią żony dowiaduje się o jej drugim a i nawet trzecim życiu , nie dość że miała romans ,który to miał być motywem zbrodni gdyż zamierzała odejść do kochanka, to jeszcze prowadziła tajemnicze życie nocne. Po śmierci żony Harry chce dojść do tego kto ją zabił i dlaczego. Dowiaduje się że miała inne mieszkanie, pracowała jako luksusowa prostytutka i prowadziła dochodzenie w jakiejś sprawie.

   Siedem lat wcześniej  agent CIA wpada w ręce ludzi ,których miał śledzić jest torturowany ....
   Sześć lat wcześniej czworo przyjaciół ulega zatruciu pokarmowemu w restauracji chińskiej "Jadeitowy smok" przynajmniej jeden z nich umiera w szpitalu .... 
 
   Świetny pomysł, dobre wykonanie, wiarygodni bohaterowie ,przekonujące motywy ,właściwie równie zrozumiałe co nieludzkie i nie do przyjęcia dla normalnego człowieka niekoniecznie uznającego dekalog. Duży bardzo duży plus za budowanie postaci drugoplanowych, rzadko się to zdarza by po przeczytaniu powieści pamiętać wspomniane tylko raz czy dwa osoby, a by je polubić jeszcze rzadziej. Tutaj się to udało. Poza tym jeszcze tylko wam zdradzę że i pewien bezwzględny przestępca wzbudził mój podziw , nie wykonywaniem seryjnych mordów rzecz jasna , niemniej jest to interesująca postać, bardzo interesująca . Dla mnie.
    Kto by pomyślał że w tym wszystkim chodzi o ....

    Książka przeczytana w ramach wyzwania  " Z półki" ,czekała ,czekała i teraz dziwię  się sobie że aż tak długo.
  
    Ocena książki :  8,5 / 10 
 
   Zdradzę Wam że z każdą kolejną przeczytaną książką tego gatunku, zazwyczaj pisaną przez lekarzy przestaję się dziwić że uciekają oni od pracy w szpitalach na rzecz pisania. Też bym uciekła jeśli choć jakiś procent tego co piszą pokrywa się z rzeczywistością.
 
   
  

2 komentarze:

 1. Świetna pinia. Lubię książki, których akcja dzieje się w środowisku medycznym.)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję
   Też lubię , nawet bardzo a jak wpadnę w ciąg to mogę codziennie bez końca czytać tylko thrillery medyczne. Podobnie mam z serialami.

   Usuń