czwartek, 14 czerwca 2012

Lois H.Gresh, Robert Weinberg "Stephen King pod lupą"

  Książka ta jest obowiązkową lekturą dla miłośników prozy Kinga,miłosników parapsychologii jak i serialu "Czynnik PSI",znajdzie tu coś dla siebie pasjonata fizyki,jest multum ciekawostek z pracy naukowców i filozozfów.Zdolności paranormalne,psychokineza, telekineza i in. Jasnowidzenia, opętania, czarownice,Newton,Einstein,Arystoteles przeprowadzający sekcje w poszukiwaniu duszy. Jeśli ktoś lubi horrory jest to naprawdę ciekawa pozycja.Dla każego coś ciekawego kosmici, zbuntowane maszyny, spiskowe teorie dziejów.
  Najciekawsze moim zdaniem części o chorobach, zarazach ,dżuma, hiszpanka, ptasia grypa i to nie ot tak wspomniane, całkiem przyzwoity ,ciekawy rys hitoryczny od zaraz starożytnego Egiptu poczynając. do dziś, wpływ na historię, zmiana wyników wojen, początki ( w pewnym stopniu kapitalizmu) zmniejszenie wpływu kościoła na chłopów i nie tylko. Tylko czytać, wciąż od nowa.
 
  "W 2003 roku po zjedzeniu świeżych kurczaków w tajlandzkim zoo ,na ptasią grypę H5N1 zdechły tygrysy i lamparty .To pierwszy znany przypadek aby na grypę zapadły duże koty" 

  Broń biologiczna, stosowana od niepamiętnych czasów,w 184 roku przed Chrystysem Hannibal z Kartaginy wykorzystał żywe jadowite węże, wrzucając je na statki przeciwników,zamknięte w glinianych naczyniach, które upadając pękały. Zwłoki chorych na choroby zakazne, wrzucane do oblężonych miast, zatrute jedzenie, znany chyba wszytkim motyw "zarażonych" kocy rozdawanych Indianom przez wojsko itd.  Choroby stosowanane jako broń biologiczna lub się do nich nadające to .... str.132 "Stephen King pod lupą"

  A co ma z tym wspólnego King?
 Książka ta jest przeglądem pomysłów  użytych  przez S.Kinga w  Jego powieściach i opowiadanich, wyjaśniają na czym dane zjawisko polega jak i jego prawdopodobieństwo. Czy to możliwe by odrzucona przez rówiesników dziewczyna potrafiła tylko za pomocą umysłu zemścić się zabijając wszystkich jak "Carrie"? Czy ciężarówki mogą przejąć władzę nad światem? Jaka jest szansa na wyleczenie przez "uzdrowiciela" pokazane nam w "Zielonej mili"? Jak blisko realizacji jest scenariusz niczym z "Bastionu?Po przeczytaniu tej książki nikt nie przejdzie obojętnie obok tomu z powieścią Stephena Kinga,rozbudza ciekawość, jednocześnie w sposób w miarę prosty tłumaczy zawiłe nieraz teorie. I duży plus za przekazanie sporej ilości wiedzy w tak arcyciekawy sposób, świetny pomysł. Jeszcze lepsze wykonanie.Choć nie ukrywam, książka byłaby dobra i bez powolywania się w tytule na S.Kinga, tylko czy sprzedaż byłaby równie wysoka?
 
   Kolejną zaletą tej świetnej prozy jest to że wspomina nie tylo o Kingu ale i o wielu innych pisarzach, często tworzących pierwowzory gatunku,ja  jak to ja spisałam sobie co ciekawsze pozycje do przeczytania o ile niektóre z nich znajdę ,np: "Children of the Atom"wydane w 1954 roku autorka Wilmar Shiras, czy "Last Man" Mary Shelley.
  Jak już jestem przy Mary Shelley to chciałabym zauwazyć iż "Frankenstein współczesny Prometeusz" " to twórca a nie twór. Określenie Frankenstein weszło do kultury jako postać potwora, nawet aktorom z Walking Dead się zdarzył taki lapsus.Oczywiście rozumiem że w sensie moralnym można się zastanawiać kto tu był potworem, ale określa się tym mianem osoby którym chce się powiedzieć że są brzydkie i odrażające a nie złe.Warto na to zwrócić uwagę,jak i na drugi człon tytułu powieści,czyż w tym kontekście zakończenie nie jest przewidywalne?

  Wracając do sedna, pada też kwestia zła w człowieku, co istotne jest w twórczości Kinga, nie ma  w niej  potworów, za to świadowmość że opisany człowiek jest na codzień zwyklym spokojnym obywatelem jak większość ludzi nas otaczających dopiero stawia włosy na głowie.

   Ocena książki:  4,5/6

 _____________________________________________________________________________
   
 Euro 2012

 Chorwacja - Włochy  remis 1 : 1 pierwszy gol Pirlo w 39 minucie dla Włoch, i wyróżniający się od początku Mandzikić w 72 minucie dla Chorwacji. Tego drugiego już nie widziałam moja córka dziś skutecznie mi to uniemożliwiła. Trzy żółte kartki sporo jak na Webba.

Hiszpania - Irlandia  4 : 0  dla Hiszpanii
   Torres w  4 min. i w 70 min.
   Silva  w 49 min.
   Fabregas 83 mn.

   Komentator przy nazwisku Torres mówił np. "dwa do zerra" , pozostałe normalnie  a my się dziwimy popularności "Królowej Karoliny od korali ". :-)
   Jest na co popatrzeć,takie mecze lubię,choć chwilami irytuje widok tylko jednego bramkarza.

5 komentarzy:

 1. Chyba nie znam Kinga aż tak, żeby czytać tę książkę. Najpierw wezmę się za jego powieści :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie polecam czytania przed poznaniem wszystkiego co sama chcesz przeczytać, autorzy założyli że znamy już zakończenia.

   Usuń
 2. Czytałam tylko jedną powieść Kinga, więc z tą książką będę musiała poczekać. ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Lepiej tak, jak już napisałam Pauli wyżej można się na niej przejechać.Mnie z kolei zachęciła do "Frankensteina współczesnego Prometeusza" ponoć bardzo odbiega od ekranizacji co dla mnie jest szalenie pociągające.

   Usuń
 3. Swojego czasu zaczytywałam się w powieściach Kinga, więc chętnie zerknę na tę książkę :)

  OdpowiedzUsuń