środa, 6 czerwca 2012

O współczesnym Kopciuszku.

  Marta Fox
  Ur. 1 stycznia 1952 roku ,autorka powieści głównie dla młodzieży,poetka,krytyk literacki i teatralny. W 1989 roku zadebiutowała opowiadaniem "Gra". Powieści "Batoniki Always miękkie jak deszczówka" ,"Agaton - Gagaton jak pięknie być sobą" czy "Firma Agaton -Gagaton,wypróbuj bez szorowania" były jej pierwszymi szeroko znanymi książkami wśród nastolatków.Prototypem tytułowej bohaterki była córka autorki.
  Powieść od której zaczęła się historia współczesnego Kopciuszka to :
"Magda.doc" Marta Fox
 Siedmioróg
 Wrocław 1997

  Jest to historia nastoletniej dziewczyny, uczennicy czwartej klasy liceum,która mieszka sama z mamą po śmierci ojca. Jest najlepszą uczennicą w swojej klasie. W czasie wakacji spotyka kolegę ze szkoły Łukasza, najprzystojniejszy chłopak w szkole zwraca na Nią uwagę ,Magda oddaje się uczuciu bez reszty. Wyobcowana w szkole, mająca raczej chłodne stosunki z matką ,tęskini za kimś bliskim, za młością, przyjaznią ,by mieć z kim porozmawiać, komu się zwierzyć do kogo przytulić. Wydaje się jej że to jest to czego szukała.
 Nowy rok szkolny rozwiewa złudzenia, nie będzie szczególną zbrodną z mojej strony zdradzenie że te poszukiwania dają najmniej oczekiwany owoc, widać to na okładce, zatem nie będę z tego robić tajemnicy. Głównym tematem książki jest miłość ta między matką a córką i ta do nienarodzonego dziecka.Wprawdzie nasza bohaterka nie jest wbrew pozorom zostawiona sama sobie , o dziwo okazuje sę iż jest i Bartek kolega z klasy zakochany w niej całkowicie, na pomoc przychodzi też ojciec jej "chłopaka" Łukasza, Łukasz starszy niestety nawet On nie może wpłynąć na postawę jej matki, która nie umie sobie z tą sytuacją poradzić ani tym bardziej podtrzymać na duchu córki. Jak zatem poradzi sobie nasza nastoletnia przyszła mama z całym tym szeregiem przeciwieństw rzucanym jej pod nogi przez los? O tym jest powieść.
  Ciekawym rozwiązaniem jest forma książki, bowiem Magda pisze pamiętnik w komputerze ale nie jest to tak szeroko dziś znany blog.


  Zapytacie teraz gdzie tu nawiązania do Kopciuszka, odpowiem poszukajcie, to dopiero wstęp do histrori o Nim i o rycerzu na białym koniu. Tak będzie i rycerz tyle tylko że koń będzie raczej mechaniczny.
 
"Paulina.doc" Marta Fox
Siedmioróg
 Wrocław 2011


     Druga część przygód Magdy i tu właśnie pojawia się wspomniany już rycerz z wyciągnietą pomocną dłonią. O dziwo mimo iż to właśnie druga część została dosć srytykowana ja bardzo ją lubię, owszem jest trochę może bajkowa, niczym basń o Kopciuszku. Bo spodziewamy się czegoś innego niż dostajemy, ja wiem że w życiu zwykle jednak jest inaczej i jeśli tylko może to toczy się  ... zapędziłam się. Odnoszę wrażenie że zarzuty wobec tej powieści że autorka poszła na łatwiznę, że mozna to było lepiej rozegrać i pokazać prawdziwe problemy a nie bajkowe zakończenie,biorą się z naszego wiecznego narzekania. Jak to wyszło i wyżej w mojej wypowiedzi. Autorka nie dała się stłamsiić wszechobednym pesymizmem i prawem Muphy'ego i bardzo dobrze. Doskonale się czyta a jesli ktoś narzeka to niech sobie wyobrazi że jest nastolatką z maleńkim dzieckiem i perpektywą zarabiania na szkołę o le w ogóle zarobi na opiekunkę do dziecka itd. itp. wbrew pozorom Magda sporo ma zmartwień a rycerz jest przecież po to by je z jej drogi uprzątnąć. Jak? i kto przede wszystkim? To już zdradza Marta Fox na stronach  "Pauliny.doc."


 "Paulina w orbicie kotów"  Marta Fox
 Wydawnictwo Akapit Press
  Łódz 2007

    Kontynuacja "Magdy.doc" i "Pauliny.doc" łączy je nie tylko rodzina Pauliny ,jak nie trudno zgadnąć jest córką Magdy już nastolenią ,ale i forma. Tym razem blog,czyli nadal pamiętnik nadal w komputerze ale jednak inaczej. Zaczyna sę od zdania wpisanego przez Paulinę na forum, że ma dwóch tatusiów, hm nic dziwnego a jednak reakcja przekracza wyobraznię. Biorąc pod uwagę odzew ponad 130 odpowiedzi, Paula zakłada blog "Paulina w orbicie kotów" to z niego dowiadujemy sę o jej codziennym zyciu, o szkole przyjaciołach, rodzicach co dla osób takch jak ja,które zaczytywały się w wieku dziewczęcym będąc poprzednimi tomami ma swój smaczek ( na jaką mamę ta Magda wyrosła? )

    Całkiem sympatyczne książki, zdradzę tylko że poza wyjaśnieniem zawiłości rodzinnych Paulina  znajdzie czas i dla przyjaciółki ,którą trzeba ratować z tarapatów i na miłość i na pisanie o kotach a o nich zawsze warto poczytać!

    Ocena książek : 4,5 / 6
  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz